FireTech Optimalt Brandskydd AB
559443-6353Aktiebolagreg. 2023
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
19 868 tkr
Resultat efter fin. poster
9 209 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
9
FireTech Optimalt Brandskydd
Välkommen till vår hemsida! Vi arbetar med att optimera brandskydd och nedanstående.
ftob.se
Adresser
Besöksadress
Södra Förstadsgatan 35, 211 43 Malmö
Postadress
Södra Förstadsgatan 35, 211 43 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Att bedriva konsultverksamhet inom brandskydd, riskhantering, säkerhet och utbildning
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2 229 tkr | 1 396 tkr | 1 206 tkr |
| 2025 | 8 001 tkr | 3 245 tkr | 2 676 tkr |
| 2026 | 19 868 tkr | 9 209 tkr | 8 025 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,2 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 46,4 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt 148,3 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 868 | 8 001 | 2 229 |
| Rörelseintäkter | 19 868 | 8 001 | 2 229 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 363 | 491 | – |
| Handelsvaror | – | – | 23 |
| Övriga externa kostnader | 2 956 | 1 225 | 325 |
| Personalkostnader | 9 372 | 3 043 | 485 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 692 | 4 759 | 834 |
| Rörelseresultat | 6 176 | 3 242 | 1 395 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 600 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | 3 033 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 209 | 3 245 | 1 396 |
| Resultat före skatt | 9 209 | 3 245 | 1 396 |
| Skatt på årets resultat | 1 290 | 674 | 290 |
| Årets resultat | 7 918 | 2 570 | 1 106 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 33 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 3 333 | 767 | 763 |
| Kortfristiga fordringar | 10 483 | 2 409 | 1 040 |
| Kassa och bank | 2 604 | 2 323 | 865 |
| Omsättningstillgångar | 13 087 | 4 731 | 1 905 |
| Summa tillgångar | 13 120 | 4 731 | 1 905 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 | 6 | – |
| Fritt eget kapital | 7 925 | 2 576 | 1 106 |
| Eget kapital | 8 025 | 2 676 | 1 206 |
| Leverantörsskulder | 584 | 129 | 45 |
| Skatteskulder | 535 | 866 | 255 |
| Kortfristiga skulder | 5 095 | 2 055 | 699 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 120 | 4 731 | 1 905 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 4 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 7 920 | 2 570 | 1 100 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,2 % | 56,6 % | 63,3 % |
| Kassalikviditet | 257 % | 230 % | 272 % |
| Rörelsemarginal | 31,1 % | 40,5 % | 62,6 % |
| Vinstmarginal | 46,4 % | 40,6 % | 62,6 % |
| Omsättningstillväxt | 148,3 % | 259 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,7 % | 96 % | 91,7 % |
| Omsättning per anställd | 2 208 tkr | 2 000 tkr | 2 229 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 33 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 600 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 600 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 567 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 567 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 7 918 tkr | 2 570 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 918 tkr | 2 570 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 570 tkr | −1 106 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 570 tkr | 1 106 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 570 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 025 tkr | 2 676 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 918 tkr | 2 570 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 570 tkr | 1 100 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 600 tkr | – |
| Forslag disposition | 7 925 tkr | 2 576 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 tkr | 6 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 945 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 567 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 561 tkr | 697 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 472 tkr | 746 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 961 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 503 tkr | 313 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 4 aug. 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
FireTech Optimalt Brandskydd ABHuvudarbetsställe
Södra Förstadsgatan 35, 211 43 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559443-6353
Registreringsdatum
4 augusti 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.