First Wellness Testing, Sweden Group AB
556893-0472Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 596 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 827 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 41 A, 111 45 Stockholm
Postadress
Birger Jarlsgatan 41 A, 111 45 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hälsobedömningar och hälsokontroller samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 159 612 tkr | 18 556 tkr | – |
| 2023 | 7 596 tkr | 131 tkr | – |
| 2024 | 4 812 tkr | −1 766 tkr | 511 tkr |
| 2025 | 6 596 tkr | −2 827 tkr | 502 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −42,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 37,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 596 | 4 812 | 7 596 | 159 612 |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 34 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 610 | 4 846 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 530 | 3 232 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 069 | 2 863 | – | – |
| Personalkostnader | 1 181 | 1 591 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 665 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 445 | 7 690 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 835 | −2 844 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 1 078 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 1 078 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 827 | −1 766 | 131 | 18 556 |
| Bokslutsdispositioner | 2 867 | 1 850 | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 84 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 49 | 105 | – | – |
| Årets resultat | −9 | −21 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 783 | 932 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 783 | 932 | – | – |
| Kundfordringar | 573 | 255 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 184 | 5 490 | – | – |
| Kassa och bank | 299 | 7 509 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 483 | 13 000 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 266 | 13 932 | – | – |
| Aktiekapital | 450 | 450 | – | – |
| Bundet eget kapital | 450 | 450 | – | – |
| Balanserat resultat | −539 | −518 | – | – |
| Fritt eget kapital | 52 | 61 | – | – |
| Eget kapital | 502 | 511 | – | – |
| Obeskattade reserver | 7 500 | 7 650 | – | – |
| Leverantörsskulder | 612 | 282 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 132 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 264 | 5 771 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 266 | 13 932 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,3 % | 47,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 199 % | 225 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −43 % | −59,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −42,9 % | −36,7 % | 1,7 % | 11,6 % |
| Omsättningstillväxt | 37,1 % | −36,7 % | −95,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | −4,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 596 tkr | 4 812 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 675 tkr | 75 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 675 tkr | 75 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 2 600 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −21 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 2 717 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 150 tkr | 4 350 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 560 tkr | 1 047 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 108 tkr | 857 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 108 tkr | 857 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 251 tkr | 857 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 933 tkr |
| Forslag disposition | 52 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 52 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 276 tkr | 3 392 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 833 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 2 500 tkr |
| Overkursfond | 600 tkr | 600 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 775 tkr | 797 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 69 tkr | 47 tkr |
| Periodiseringsfonder | 7 500 tkr | 7 650 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 2 189 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 583 tkr | 2 188 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
First Wellness Testing, Sweden Group ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 41 A, 111 45 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556893-0472
Registreringsdatum
11 maj 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
450 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.