Fixfabriken Projektutveckling AB
556813-6310Aktiebolagreg. 2010
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
536 tkr
Resultat efter fin. poster
−166 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 386 tkr | −1 463 tkr | – |
| 2018 | 5 967 tkr | 35 tkr | – |
| 2019 | 27 254 tkr | 382 tkr | 604 tkr |
| 2020 | 5 944 tkr | −30 tkr | 100 tkr |
| 2021 | 7 263 tkr | 35 tkr | 102 tkr |
| 2022 | 6 882 tkr | −84 tkr | 101 tkr |
| 2023 | 10 479 tkr | −90 tkr | 101 tkr |
| 2024 | 5 329 tkr | −133 tkr | 100 tkr |
| 2025 | 536 tkr | −166 tkr | 100 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,8 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal −31 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −89,9 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 536 | 5 329 | 10 479 | 6 882 | 7 263 | 5 944 | 27 254 | 5 967 | 4 386 |
| Rörelseintäkter | 536 | 5 329 | 10 479 | 6 882 | 7 263 | 5 944 | 27 254 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 547 | 5 245 | 10 250 | 6 799 | 7 156 | 5 884 | 26 789 | – | – |
| Rörelsekostnader | 547 | 5 245 | 10 250 | 6 799 | 7 156 | 5 884 | 26 789 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | 84 | 229 | 83 | 107 | 60 | 465 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 155 | 216 | 319 | 168 | 72 | 90 | 84 | – | – |
| Finansiella poster | −155 | −216 | −319 | −167 | −72 | −90 | −83 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −166 | −133 | −90 | −84 | 35 | −30 | 382 | 35 | −1 463 |
| Bokslutsdispositioner | 166 | 133 | −225 | −78 | −104 | −56 | −461 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −314 | −162 | −68 | −86 | −79 | – | – |
| Årets resultat | – | 0 | −314 | −162 | −68 | −86 | −79 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 5 | 24 | 2 112 | 1 115 | 2 228 | −2 326 | 11 570 | – | – |
| Kassa och bank | 3 579 | 3 662 | 1 681 | 2 493 | 5 809 | 2 473 | 1 497 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 584 | 3 686 | 3 793 | 3 608 | 8 037 | 147 | 13 067 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 584 | 3 686 | 3 793 | 3 608 | 8 037 | 147 | 13 067 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 315 | 163 | 70 | 86 | 583 | – | – |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 504 | – | – |
| Eget kapital | 100 | 100 | 101 | 101 | 102 | 100 | 604 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 3 444 | 3 489 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 183 | 63 | 35 | 26 | 159 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 4 411 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 484 | 3 586 | 3 692 | 63 | 4 446 | 47 | 12 463 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 584 | 3 686 | 3 793 | 3 608 | 8 037 | 147 | 13 067 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 2,8 % | 1,3 % | 68 % | 4,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 103 % | 103 % | 5 727 % | 181 % | 313 % | 105 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,5 % | 1 % | 1,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −31 % | −2,5 % | −0,9 % | −1,2 % | 0,5 % | −0,5 % | 1,4 % | 0,6 % | −33,4 % |
| Omsättningstillväxt | −89,9 % | −49,2 % | 52,3 % | −5,3 % | 22,2 % | −78,2 % | 356,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | – | 0 % | −310,9 % | −160,4 % | −66,7 % | −86 % | −13,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | 166 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 314 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −314 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 180 | 175 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 180 | 175 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 15 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 43 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 152 tkr | 204 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 484 tkr | 3 524 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Fixfabriken Projektutveckling ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556813-6310
Registreringsdatum
2 juli 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.