swereg

Fjälebo Redovisning AB

556982-3411Aktiebolagreg. 2014

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kungsbacka, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 688 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

294 tkr

+38 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+5,6 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Lommabackevägen 43, 434 99 Kungsbacka

Postadress

Lommabackevägen 43, 434 99 Kungsbacka

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, redovisning och skatteområdet samt därmed förenlig verksamhet

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019971 tkr93 tkr247 tkr
20201 130 tkr173 tkr262 tkr
20211 329 tkr134 tkr267 tkr
20221 569 tkr302 tkr507 tkr
20231 548 tkr201 tkr416 tkr
20241 616 tkr212 tkr543 tkr
20251 688 tkr294 tkr630 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,2 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 17,4 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 4,5 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 6881 6161 5481 5691 3291 130971
Övriga rörelseintäkter1–056550
Rörelseintäkter1 6891 6161 5481 5731 3941 136971
Råvaror och förnödenheter–––019249
Övriga externa kostnader280240250293474279266
Personalkostnader1 1591 1641 076948751658603
Av- och nedskrivningar442301410
Övriga rörelsekostnader–016––––
Rörelsekostnader1 4441 4081 3441 2721 258963879
Rörelseresultat24620820530213617393
Ränteintäkter och liknande17510000
Räntekostnader och liknande0150200
Finansiella poster484−40−200
Resultat efter finansiella poster29421220130213417393
Bokslutsdispositioner−7525––0−4423
Resultat före skatt219237201302134129116
Skatt på årets resultat47504262292926
Årets resultat17218715923910510190

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar111519106136110
Finansiella anläggningstillgångar252525252544
Anläggningstillgångar364044131161164
Kundfordringar1462131971661739980
Kortfristiga fordringar188250234223202154132
Kortfristiga placeringar308––––––
Kassa och bank347457369450176232192
Omsättningstillgångar843708603673378386324
Summa tillgångar879748648804539402328
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat408306207217112112107
Fritt eget kapital580493366457217212197
Eget kapital630543416507267262247
Obeskattade reserver9419444444440
Långfristiga skulder––0140140––
Leverantörsskulder78207115
Skatteskulder625466823827
Kortfristiga skulder155186188114879681
Summa eget kapital och skulder879748648804539402328

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222211
Föreslagen utdelning (tkr)08560150–100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet80,2 %74,6 %69,6 %67,3 %56,1 %74 %75,2 %
Kassalikviditet545 %381 %321 %593 %432 %404 %399 %
Rörelsemarginal14,5 %12,9 %13,2 %19,2 %10,2 %15,3 %9,5 %
Vinstmarginal17,4 %13,1 %13 %19,2 %10,1 %15,3 %9,5 %
Omsättningstillväxt4,5 %4,4 %−1,3 %18 %17,6 %16,4 %–
Avkastning på eget kapital27,4 %34,5 %38,3 %47,2 %39,2 %38,4 %36,5 %
Omsättning per anställd844 tkr808 tkr774 tkr784 tkr665 tkr1 130 tkr971 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag25 tkr25 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden25 tkr25 tkr
Arets resultat eget kapital172 tkr187 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat172 tkr187 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−187 tkr−159 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning187 tkr159 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning85 tkr60 tkr
Forandring periodiseringsfond−75 tkr25 tkr
Forslag disposition580 tkr493 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning580 tkr408 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–85 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter41 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer11 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden21 tkr21 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar10 tkr6 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr4 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga673404
Ovriga kortfristiga placeringar308 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder109 tkr115 tkr
Periodiseringsfonder94 tkr19 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar31 tkr–
Stallda sakerheter50 tkr50 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar50 tkr50 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter33 tkr38 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –

  • Fjälebo Redovisning ABHuvudarbetsställe

    Lommabackevägen 43, 434 99 Kungsbacka

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556982-3411

Registreringsdatum

9 september 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler