Fjärde Stadens Fastigheter AB
559300-5118Aktiebolagreg. 2021
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
191 tkr
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hållnäsgatan 8 A, 752 28 Uppsala
Postadress
Hållnäsgatan 8 A, 752 28 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −15 tkr | – |
| 2022 | 102 tkr | 258 tkr | – |
| 2023 | 134 tkr | 318 tkr | 496 tkr |
| 2024 | 298 tkr | 198 tkr | 652 tkr |
| 2025 | 191 tkr | 16 tkr | 664 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 8,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −35,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 191 | 298 | 134 | 102 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 956 | 1 204 | 1 499 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 148 | 1 502 | 1 633 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 050 | 1 193 | 1 217 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 050 | 1 193 | 1 217 | – | – |
| Rörelseresultat | 98 | 309 | 416 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 82 | 111 | 98 | – | – |
| Finansiella poster | −82 | −111 | −98 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 198 | 318 | 258 | −15 |
| Resultat före skatt | 16 | 198 | 318 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 41 | 66 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 157 | 253 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 990 | 2 990 | 2 990 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 990 | 2 990 | 2 990 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 133 | 20 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 74 | 221 | 105 | – | – |
| Kassa och bank | 100 | 188 | 341 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 174 | 409 | 446 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 164 | 3 399 | 3 436 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 602 | 446 | 193 | – | – |
| Fritt eget kapital | 614 | 602 | 446 | – | – |
| Eget kapital | 664 | 652 | 496 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 401 | 2 421 | 2 522 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 100 | 64 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 56 | 116 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 100 | 325 | 418 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 164 | 3 399 | 3 436 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21 % | 19,2 % | 14,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 175 % | 126 % | 107 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 51,1 % | 103,8 % | 310,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,5 % | 66,4 % | 237,3 % | 252,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −35,8 % | 122,4 % | 31,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 24 % | 51 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 990 tkr | 2 990 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 990 tkr | 2 990 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 652 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 614 tkr | 602 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 614 tkr | 602 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 87 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 896 tkr | 1 917 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 575 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 66 tkr | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 21 tkr | 21 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −21 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 021 tkr | 2 021 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 400 tkr | – |
| Skulder ovriga foretag agarintresse langfristiga | – | 400 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 1 917 tkr | 2 021 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Fjärde Stadens Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Hållnäsgatan 8 A, 752 28 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559300-5118
Registreringsdatum
5 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.