Flerovi Consulting AB
559174-8156Aktiebolagreg. 2018
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
574 tkr
Resultat efter fin. poster
227 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Synålsvägen 9, 168 73 Bromma
Postadress
Synålsvägen 9, 168 73 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten avser konsultverksamhet, huvudsakligen verksamhetsutveckling, vidareutbildning, samt coaching. Produktion av content, huvudsakligen rörlig media för sociala medier, samt innovation, huvudsakligen optimering av tjänster och produkter, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 322 tkr | 30 tkr | 69 tkr |
| 2021 | 785 tkr | 110 tkr | 153 tkr |
| 2022 | 964 tkr | 201 tkr | 308 tkr |
| 2023 | 1 040 tkr | 348 tkr | 480 tkr |
| 2024 | 1 073 tkr | 357 tkr | 665 tkr |
| 2025 | 791 tkr | 561 tkr | 1 050 tkr |
| 2026 | 574 tkr | 227 tkr | 1 228 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 39,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −27,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 574 | 791 | 1 073 | 1 040 | 964 | 785 | 1 322 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | 0 | 79 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 | 264 | – |
| Rörelseintäkter | 574 | 791 | 1 073 | 1 120 | 965 | 1 049 | 1 322 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 8 | 10 | 7 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 203 | 130 | 208 | 266 | 237 | 128 | 300 |
| Personalkostnader | 140 | 226 | 606 | 615 | 517 | 811 | 992 |
| Rörelsekostnader | 354 | 365 | 824 | 887 | 761 | 939 | 1 292 |
| Rörelseresultat | 220 | 427 | 249 | 232 | 204 | 110 | 30 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 9 | 7 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 9 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 134 | 107 | 116 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 227 | 561 | 357 | 348 | 201 | 110 | 30 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −109 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 227 | 452 | 357 | 348 | 201 | 110 | 30 |
| Skatt på årets resultat | 48 | 67 | 52 | 76 | 46 | 26 | 11 |
| Årets resultat | 179 | 385 | 304 | 273 | 155 | 84 | 19 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 841 | 617 | 332 | 273 | 93 | 43 | 43 |
| Anläggningstillgångar | 841 | 617 | 332 | 273 | 93 | 43 | 43 |
| Kundfordringar | 75 | 0 | 211 | 0 | 219 | 313 | 296 |
| Kortfristiga fordringar | 284 | 296 | 528 | 334 | 219 | 655 | 316 |
| Kassa och bank | 363 | 414 | 231 | 284 | 359 | 120 | 170 |
| Omsättningstillgångar | 647 | 710 | 759 | 618 | 578 | 775 | 486 |
| Summa tillgångar | 1 488 | 1 327 | 1 091 | 890 | 671 | 818 | 529 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 000 | 615 | 310 | 158 | 103 | 19 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 178 | 1 000 | 615 | 430 | 258 | 103 | 19 |
| Eget kapital | 1 228 | 1 050 | 665 | 480 | 308 | 153 | 69 |
| Obeskattade reserver | 109 | 109 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 4 | 6 | 4 | 28 | 4 |
| Skatteskulder | 9 | −6 | 55 | 82 | 63 | 56 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 151 | 169 | 426 | 410 | 363 | 665 | 460 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 488 | 1 327 | 1 091 | 890 | 671 | 818 | 529 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 120 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,3 % | 85,6 % | 61 % | 54 % | 45,9 % | 18,7 % | 13 % |
| Kassalikviditet | 428 % | 421 % | 178 % | 151 % | 159 % | 117 % | 106 % |
| Rörelsemarginal | 38,3 % | 53,9 % | 23,3 % | 22,3 % | 21,2 % | 14 % | 2,3 % |
| Vinstmarginal | 39,5 % | 70,9 % | 33,2 % | 33,5 % | 20,8 % | 14 % | 2,3 % |
| Omsättningstillväxt | −27,4 % | −26,3 % | 3,2 % | 7,9 % | 22,8 % | −40,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 36,7 % | 45,8 % | 56,8 % | 50,3 % | 55 % | 27,4 % |
| Omsättning per anställd | 574 tkr | 791 tkr | 1 073 tkr | 1 040 tkr | 964 tkr | 785 tkr | 1 322 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 118 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 118 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 723 tkr | 524 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 723 tkr | 524 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 199 tkr | 285 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 179 tkr | 385 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 179 tkr | 385 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −385 tkr | −304 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 385 tkr | 304 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −109 tkr |
| Forslag disposition | 1 178 tkr | 1 000 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 178 tkr | 1 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 57 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 50 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 118 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,5 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 202 tkr | 240 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 174 tkr |
| Periodiseringsfonder | 109 tkr | 109 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 125 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 10 okt. 2018 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
Flerovi Consulting ABHuvudarbetsställe
Synålsvägen 9, 168 73 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559174-8156
Registreringsdatum
10 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.