Florenz AB
559115-7739Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 178 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Öster Mälarstrands Allé 144, 723 56 Västerås
Postadress
c/o Christina Lorenz, Öster Mälarstrands Allé 144, 723 56 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet avseende företags organisation och administration samt att äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 90 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 140 tkr | 200 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 273 tkr | 418 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 252 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 699 tkr | 851 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 536 tkr | 740 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 5 tkr | 430 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 178 tkr | 2 398 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −1 | −1 | −1 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 180 | 7 | 537 | 700 | 0 | 274 | 140 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 178 | 5 | 536 | 699 | −1 | 273 | 140 | 90 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 178 | 5 | 536 | 699 | −1 | 273 | 140 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 178 | 4 | 535 | 699 | −1 | 273 | 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 179 | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 179 | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 195 | 0 | 230 | 0 | 274 | 140 | – | – |
| Kassa och bank | 330 | 236 | 742 | 621 | 202 | 94 | 10 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 330 | 431 | 742 | 851 | 202 | 368 | 150 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 509 | 431 | 742 | 851 | 252 | 418 | 200 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 170 | 375 | 156 | 102 | 203 | 95 | 10 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 348 | 380 | 690 | 801 | 202 | 368 | 150 | – | – |
| Eget kapital | 2 398 | 430 | 740 | 851 | 252 | 418 | 200 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 111 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 509 | 431 | 742 | 851 | 252 | 418 | 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 210 | 315 | 400 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,6 % | 99,7 % | 99,8 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 296 % | 38 539 % | 63 875 % | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 % | 1 % | 72,2 % | 82,1 % | −0,5 % | 65,3 % | 70 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 2 179 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 2 179 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 2 179 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 | 2 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 | 2 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 335 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 335 | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 178 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 178 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −535 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 535 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 398 tkr | 430 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 178 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 315 tkr |
| Forslag disposition | 2 348 tkr | 380 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 348 tkr | 170 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 110 tkr | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 2 179 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Florenz ABHuvudarbetsställe
Öster Mälarstrands Allé 144, 723 56 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-7739
Registreringsdatum
15 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.