Flottsunds Bygg AB
556709-2621Aktiebolagreg. 2006
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 637 tkr
Resultat efter fin. poster
1 118 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
9
Flottsunds Bygg AB - Byggföretag i Uppsala
flottsundsbygg.se
Adresser
Besöksadress
Gråmunkehöga 68, 741 77 Uppsala
Postadress
Gråmunkehöga 68, 741 77 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse och måleriverksamhet samt handel med i branschen förekommande material ävensom handel med tomtmark och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 17 257 tkr | 277 tkr | – |
| 2018 | 19 100 tkr | 859 tkr | – |
| 2019 | 18 787 tkr | 670 tkr | 977 tkr |
| 2020 | 15 680 tkr | 1 300 tkr | 1 443 tkr |
| 2021 | 18 417 tkr | 978 tkr | 1 720 tkr |
| 2022 | 18 460 tkr | 583 tkr | 1 223 tkr |
| 2023 | 18 053 tkr | 732 tkr | – |
| 2024 | 17 208 tkr | −34 tkr | 839 tkr |
| 2025 | 15 637 tkr | 1 118 tkr | 1 169 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 7,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −9,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 637 | 17 208 | 18 053 | 18 460 | 18 417 | 15 680 | 18 787 | 19 100 | 17 257 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 12 | – | 40 | 63 | 124 | 120 | – | – |
| Rörelseintäkter | 15 645 | 17 220 | – | 18 500 | 18 480 | 15 804 | 18 907 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 607 | 10 147 | – | 10 031 | 10 183 | 7 545 | 9 743 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 079 | 1 345 | – | 1 506 | 1 401 | 1 323 | 1 358 | – | – |
| Personalkostnader | 5 724 | 5 598 | – | 6 088 | 5 592 | 5 334 | 6 766 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 82 | – | 218 | 257 | 233 | 305 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 476 | 17 173 | – | 17 843 | 17 434 | 14 435 | 18 172 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 169 | 48 | – | 657 | 1 047 | 1 368 | 734 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 52 | 83 | – | 73 | 68 | 69 | 64 | – | – |
| Finansiella poster | −51 | −81 | – | −73 | −68 | −69 | −64 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 118 | −34 | 732 | 583 | 978 | 1 300 | 670 | 859 | 277 |
| Bokslutsdispositioner | −309 | 40 | – | 180 | 0 | −320 | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 809 | 6 | – | 763 | 978 | 980 | 520 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 179 | 5 | – | 160 | 202 | 213 | 119 | – | – |
| Årets resultat | 630 | 1 | – | 604 | 776 | 767 | 400 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 532 | 2 534 | – | 2 547 | 2 662 | 2 700 | 2 852 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 532 | 2 534 | – | 2 547 | 2 662 | 2 700 | 2 852 | – | – |
| Kundfordringar | 656 | 1 037 | – | 2 454 | 2 108 | 1 132 | 1 733 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 862 | 1 399 | – | 2 767 | 2 491 | 1 550 | 2 409 | – | – |
| Kassa och bank | 2 070 | 1 095 | – | 1 104 | 2 668 | 2 252 | 399 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 931 | 2 494 | – | 3 870 | 5 160 | 3 802 | 2 808 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 463 | 5 028 | – | 6 417 | 7 822 | 6 502 | 5 660 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 439 | 738 | – | 520 | 843 | 577 | 476 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 069 | 739 | – | 1 123 | 1 620 | 1 343 | 877 | – | – |
| Eget kapital | 1 169 | 839 | – | 1 223 | 1 720 | 1 443 | 977 | – | – |
| Obeskattade reserver | 794 | 485 | – | 320 | 500 | 500 | 180 | – | – |
| Långfristiga skulder | 928 | 1 024 | – | 52 | 134 | 224 | 313 | – | – |
| Leverantörsskulder | 872 | 977 | – | 1 334 | 1 256 | 708 | 997 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 0 | – | 56 | 175 | 104 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 573 | 2 680 | – | 4 821 | 5 468 | 4 335 | 4 190 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 463 | 5 028 | – | 6 417 | 7 822 | 6 502 | 5 660 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 9 | – | 9 | 9 | 9 | 12 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | – | 400 | 700 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,9 % | 24,3 % | – | 23 % | 27,1 % | 28,3 % | 19,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 93 % | – | 80 % | 94 % | 88 % | 67 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 0,3 % | – | 3,6 % | 5,7 % | 8,7 % | 3,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,1 % | −0,2 % | 4,1 % | 3,2 % | 5,3 % | 8,3 % | 3,6 % | 4,5 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | −9,1 % | −4,7 % | −2,2 % | 0,2 % | 17,5 % | −16,5 % | −1,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,9 % | 0,1 % | – | 49,4 % | 45,1 % | 53,1 % | 41 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 737 tkr | 1 912 tkr | – | 2 051 tkr | 2 046 tkr | 1 742 tkr | 1 566 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 57 tkr | 38 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 630 tkr | 570 |
| Byggnader mark | 2 388 tkr | 2 388 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 388 tkr | 2 388 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 630 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −570 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 570 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 169 tkr | 839 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 630 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −19 tkr | −10 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −290 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 1 069 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 669 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 144 tkr | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 255 tkr | 1 359 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 110 tkr | 1 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 168 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 64 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 66 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 168 tkr | 8 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 928 tkr | 1 024 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 990 tkr | 990 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 990 tkr | 990 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 81 tkr | 325 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 150 tkr | 1 157 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 96 tkr | 96 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 928 tkr | 1 024 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | 45 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 737 tkr | 447 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 805 tkr | 1 805 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 505 tkr | 1 505 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 121 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 395 tkr | 451 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Flottsunds Bygg ABHuvudarbetsställe
Gråmunkehöga 68, 741 77 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556709-2621
Registreringsdatum
22 augusti 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.