Flowpass AB
559264-3885Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 668 tkr
Resultat efter fin. poster
−833 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
Postadress
c/o Arena Sergel, Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva IT-konsultverksamhet, företrädesvis inom utveckling, programmering och design av programvaror, applikationer och webbplatser samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 186 tkr | −1 353 tkr | – |
| 2022 | 1 323 tkr | −5 016 tkr | – |
| 2023 | 4 833 tkr | −4 275 tkr | 8 734 tkr |
| 2024 | 8 130 tkr | −2 736 tkr | 6 000 tkr |
| 2025 | 17 668 tkr | −833 tkr | 5 183 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −4,7 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 108,2 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 668 | 8 130 | 4 833 | 1 323 | 186 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 2 193 | 2 121 | 3 255 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 367 | 228 | – | – |
| Rörelseintäkter | 19 862 | 10 618 | 8 316 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 401 | 5 637 | 3 774 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 758 | 2 900 | 5 184 | – | – |
| Personalkostnader | 2 972 | 2 564 | 1 939 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 421 | 2 000 | 1 507 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 9 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 556 | 13 109 | 12 423 | – | – |
| Rörelseresultat | −694 | −2 491 | −4 107 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 139 | 255 | 164 | – | – |
| Finansiella poster | −138 | −245 | −168 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −833 | −2 736 | −4 275 | −5 016 | −1 353 |
| Resultat före skatt | −833 | −2 736 | −4 275 | – | – |
| Årets resultat | −833 | −2 736 | −4 275 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 836 | 7 054 | 6 909 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 16 | 39 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 842 | 7 070 | 6 949 | – | – |
| Kundfordringar | 1 746 | 3 037 | 430 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 102 | 5 973 | 1 353 | – | – |
| Kassa och bank | 3 836 | 2 549 | 4 902 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 937 | 8 522 | 6 255 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 779 | 15 592 | 13 204 | – | – |
| Aktiekapital | 42 | 41 | 37 | – | – |
| Bundet eget kapital | 6 878 | 7 096 | 11 994 | – | – |
| Balanserat resultat | −19 614 | −17 096 | −12 676 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 695 | −1 096 | −3 260 | – | – |
| Eget kapital | 5 183 | 6 000 | 8 734 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 525 | 2 700 | 2 440 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 586 | 3 254 | 713 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 071 | 6 892 | 2 029 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 779 | 15 592 | 13 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,9 % | 38,5 % | 66,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 111 % | 124 % | 308 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | −30,6 % | −85 % | – | – |
| Vinstmarginal | −4,7 % | −33,7 % | −88,4 % | −379,1 % | −727,4 % |
| Omsättningstillväxt | 108,2 % | 68,2 % | 265,3 % | 611,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,1 % | −45,6 % | −48,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 417 tkr | 2 033 tkr | 1 611 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −833 tkr | −2 736 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 13 240 tkr | 11 047 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 6 403 tkr | 3 993 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 2 193 tkr | 2 121 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 411 tkr | 1 976 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 6 836 tkr | 7 054 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 11 | 1 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 6 836 tkr | 7 054 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −833 tkr | −2 736 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 736 tkr | 4 275 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 736 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −833 tkr | −2 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 16 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition | −1 695 tkr | −1 096 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 695 tkr | −1 096 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 947 tkr | 2 627 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 114 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 109 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 23 tkr |
| Overkursfond | 18 751 tkr | 18 735 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 396 tkr | 308 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 455 tkr | 447 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 125 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 500 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 025 tkr | 1 200 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 610 | 10 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 1 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 905 tkr | 3 190 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Flowpass ABHuvudarbetsställe
Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559264-3885
Registreringsdatum
21 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
42 009 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.