Fluetec AB
556868-7130Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
24 306 tkr
Resultat efter fin. poster
1 019 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
34
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tumstocksvägen 10, 187 66 Täby
Postadress
Tumstocksvägen 10, 187 66 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka handel med maskiner, verktyg, utrustning och industriförnödenheter inom sektorn bygg- och fastighetsunderhåll samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därjämte bedriva utbildning inom dessa områden samt bedriva handel med värdepapper och fast och lös egendom. Bolaget ska även utföra rengörings- och saneringsupprag av ventilationssystem, imkanaler, kolgrillar, vedugnar, rökkanaler, eldstäder, samt brandskyddskontroll och besiktningsuppdrag inom uppräknade områden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 494 tkr | 432 tkr | – |
| 2019 | 9 275 tkr | 634 tkr | – |
| 2020 | 11 532 701 tkr | 804 162 tkr | 1 005 tkr |
| 2021 | 16 925 357 tkr | 1 126 732 tkr | 1 386 tkr |
| 2022 | 22 270 tkr | 2 385 tkr | 7 069 tkr |
| 2023 | 24 306 tkr | 1 019 tkr | 10 270 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 9,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 306 | 22 270 | 16 925 357 | 11 532 701 | 9 275 | 5 494 |
| Övriga rörelseintäkter | 267 | 45 | 417 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 24 573 | 22 315 | 17 342 | 11 534 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 930 | 1 728 | 911 | 850 | – | – |
| Handelsvaror | 645 | 780 | 368 | 384 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 459 | 4 302 | 3 300 | 2 049 | – | – |
| Personalkostnader | 15 428 | 13 050 | 11 540 | 7 347 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 57 | 73 | 61 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 10 | 22 | 38 | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 536 | 19 927 | 16 214 | 10 729 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 037 | 2 388 | 1 128 | 805 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 300 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 5 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 3 282 | −4 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 019 | 2 385 | 1 126 732 | 804 162 | 634 | 432 |
| Bokslutsdispositioner | 750 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 069 | 2 385 | 1 127 | 804 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 369 | 502 | 246 | 190 | – | – |
| Årets resultat | 4 700 | 1 883 | 881 | 615 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 53 | 83 | 113 | 143 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 121 | 65 | 54 | 180 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 131 | 5 215 | 480 | 324 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 304 | 5 363 | 647 | 646 | – | – |
| Varulager | 145 | 150 | 153 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | 3 916 | 6 068 | 3 056 | 2 188 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 412 | 6 506 | 3 608 | 2 508 | – | – |
| Kassa och bank | 1 780 | 1 562 | 1 326 | 226 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 337 | 8 218 | 5 087 | 2 834 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 641 | 13 581 | 5 734 | 3 480 | – | – |
| Aktiekapital | 67 | 67 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 67 | 67 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 502 | 1 136 | 455 | 341 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 203 | 7 002 | 1 336 | 955 | – | – |
| Eget kapital | 10 270 | 7 069 | 1 386 | 1 005 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 660 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 049 | 821 | 368 | 269 | – | – |
| Skatteskulder | 278 | 336 | 142 | 28 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 372 | 5 852 | 4 347 | 2 474 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 641 | 13 581 | 5 734 | 3 480 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 34 | 27 | 21 | 14 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,7 % | 52,1 % | 24,2 % | 28,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 190 % | 138 % | 114 % | 110 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,3 % | 10,7 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 10,7 % | 6,7 % | 7 % | 6,8 % | 7,9 % |
| Omsättningstillväxt | 9,1 % | 31,6 % | 46,8 % | 24,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 % | 26,6 % | 63,5 % | 61,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 715 tkr | 825 tkr | 805 969 tkr | 823 764 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (49)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 905 tkr | 4 905 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 905 tkr | 4 905 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 4 700 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 226 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 226 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 185 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 101 tkr | 51 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 100 | 100 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 100 | 100 |
| Arets resultat eget kapital | 4 700 tkr | 1 883 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | −1 000 tkr | −1 000 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 750 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 700 tkr | 1 883 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 883 tkr | −881 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 866 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 10 270 tkr | 7 069 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 700 tkr | 1 883 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 621 tkr | 59 tkr |
| Forskott fran kunder | 51 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition | 10 203 tkr | 7 002 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 003 tkr | 5 502 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 818 tkr | 342 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 53 tkr | 83 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 98 tkr | 68 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 69 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 161 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 91 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 64 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 145 tkr | 150 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 51 tkr | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 116 tkr | 82 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 65 tkr | 52 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 34 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 8 tkr |
| Overkursfond | 0 | −3 983 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 431 tkr | 1 746 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 5 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 tkr | 583 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 660 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 563 tkr | 2 893 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Fluetec ABHuvudarbetsställe
Tumstocksvägen 10, 187 66 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556868-7130
Registreringsdatum
24 oktober 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
66 700 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Övriga registrerade namn
1 st
- Chimney Books – särskilt företagsnamn, registrerat 24 oktober 2011. För den del av verksamheten som avser konstnärlig och litterär verksamhet samt bokförlags- och handelsrörelse av litterära, konstnärliga, tekniska och journalistiska verk.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.