FMA Management AB
556806-2185Aktiebolagreg. 2010
Trångsund, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
938 tkr
Resultat efter fin. poster
173 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Operavägen 18, 142 63 Trångsund
Postadress
c/o Fredrik Andersen, Operavägen 18, 142 63 Trångsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförmedling, handel med värdepapper och bokföring, konsult- och managementtjänster i anslutning därtill samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 132 tkr | 680 tkr | – |
| 2018 | 765 tkr | 369 tkr | – |
| 2019 | 1 076 tkr | 188 tkr | 337 tkr |
| 2020 | 562 tkr | −265 tkr | 327 tkr |
| 2021 | 630 tkr | 23 tkr | 344 tkr |
| 2022 | 900 tkr | −126 tkr | 218 tkr |
| 2023 | 795 tkr | −69 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 885 tkr | 233 tkr | 381 tkr |
| 2025 | 938 tkr | 173 tkr | 554 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 18,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 938 | 885 | 795 | 900 | 630 | 562 | 1 076 | 765 | 1 132 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 435 | 248 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 938 | 885 | 795 | 900 | 1 065 | 810 | 1 076 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 126 | 181 | 216 | 205 | 222 | 251 | 294 | – | – |
| Personalkostnader | 822 | 747 | 585 | 820 | 816 | 820 | 463 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 948 | 928 | 801 | 1 026 | 1 040 | 1 074 | 760 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −43 | −6 | −126 | 25 | −264 | 316 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 240 | 320 | – | – | – | 0 | −905 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 57 | 45 | 64 | 0 | 2 | 1 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | 183 | 276 | −64 | −0 | −2 | −1 | −128 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | 233 | −69 | −126 | 23 | −265 | 188 | 369 | 680 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 258 | −79 | – | – |
| Resultat före skatt | 173 | 233 | −69 | −126 | 23 | −7 | 109 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 6 | 2 | 51 | – | – |
| Årets resultat | 173 | 233 | −69 | −126 | 18 | −10 | 58 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 0 | 3 | 6 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 114 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 122 | 103 | 131 | 241 | 225 | 196 | – | – |
| Kassa och bank | 416 | 414 | 63 | 184 | 231 | 204 | 629 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 514 | 537 | 166 | 315 | 473 | 429 | 825 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 114 | 2 137 | 1 766 | 1 915 | 473 | 432 | 830 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 331 | 99 | 168 | 294 | 277 | 287 | 228 | – | – |
| Fritt eget kapital | 504 | 331 | 99 | 168 | 294 | 277 | 287 | – | – |
| Eget kapital | 554 | 381 | 149 | 218 | 344 | 327 | 337 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 0 | 258 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 211 | 1 411 | 1 550 | 1 600 | 10 | −0 | 29 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 20 | 19 | 19 | 22 | 21 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 0 | −8 | 5 | 11 | 14 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 348 | 344 | 67 | 97 | 119 | 105 | 206 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 114 | 2 137 | 1 766 | 1 915 | 473 | 432 | 830 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,2 % | 17,8 % | 8,4 % | 11,4 % | 72,8 % | 75,7 % | 65,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 147 % | 156 % | 247 % | 325 % | 398 % | 408 % | 400 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | −4,9 % | −0,7 % | −14 % | 4 % | −47 % | 29,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,4 % | 26,3 % | −8,7 % | −14 % | 3,7 % | −47,2 % | 17,5 % | 48,2 % | 60,1 % |
| Omsättningstillväxt | 6 % | 11,4 % | −11,7 % | 42,7 % | 12,2 % | −47,8 % | 40,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 % | 61 % | −46,6 % | −57,8 % | 5,1 % | −3 % | 17,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 938 tkr | 885 tkr | 795 tkr | 900 tkr | 630 tkr | 562 tkr | 1 076 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 173 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 173 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −233 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 233 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 554 tkr | 381 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 173 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 504 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 504 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 14 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 277 tkr | 304 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 211 tkr | 1 411 tkr |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 47 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
FMA Management ABHuvudarbetsställe
Operavägen 18, 142 63 Trångsund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556806-2185
Registreringsdatum
22 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.