FnB Software Consulting AB
559161-6734Aktiebolagreg. 2018
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegvägen 2 Lgh 1103, 175 53 Järfälla
Postadress
c/o Johanna Eneman, Tegvägen 2 Lgh 1103, 175 53 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 777 tkr | 617 tkr | 532 tkr |
| 2019 | 1 470 tkr | 818 tkr | 1 174 tkr |
| 2020 | 34 tkr | −104 tkr | 899 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −19 tkr | 703 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −25 tkr | 491 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −27 tkr | 269 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −39 tkr | 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 1 470 | 777 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 1 470 | 777 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 27 | 25 | 19 | 34 | 29 | 41 |
| Personalkostnader | 5 | – | – | 0 | 104 | 622 | 118 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 39 | 27 | 25 | 19 | 138 | 652 | 159 |
| Rörelseresultat | −39 | −27 | −25 | −19 | −104 | 818 | 618 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | – | 0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −27 | −25 | −19 | −104 | 818 | 617 |
| Resultat före skatt | −39 | −27 | −25 | −19 | −104 | 818 | 617 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 175 | 136 |
| Årets resultat | −39 | −27 | −25 | −19 | −104 | 643 | 482 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 373 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 3 | 1 | 189 | 189 | 3 | 374 |
| Kassa och bank | 239 | 460 | 678 | 692 | 881 | 1 301 | 315 |
| Omsättningstillgångar | 240 | 464 | 679 | 881 | 1 070 | 1 303 | 689 |
| Summa tillgångar | 240 | 464 | 679 | 881 | 1 070 | 1 303 | 689 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 219 | 246 | 466 | 672 | 953 | 482 | 0 |
| Fritt eget kapital | 180 | 219 | 441 | 653 | 849 | 1 124 | 482 |
| Eget kapital | 230 | 269 | 491 | 703 | 899 | 1 174 | 532 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 195 | 188 | 177 | 171 | 129 | 157 |
| Summa eget kapital och skulder | 240 | 464 | 679 | 881 | 1 070 | 1 303 | 689 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 1 | 0.25 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 195 | 188 | 177 | 171 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,8 % | 58 % | 72,4 % | 79,9 % | 84 % | 90,1 % | 77,2 % |
| Kassalikviditet | 2 401 % | 238 % | 362 % | 496 % | 626 % | 1 011 % | 438 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | −310 % | 55,7 % | 79,5 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | −311 % | 55,6 % | 79,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −97,7 % | 89,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,8 % | −10,2 % | −5 % | −2,6 % | −11,6 % | 54,7 % | 90,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 470 tkr | 3 108 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −39 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −39 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 230 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −39 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 195 tkr |
| Forslag disposition | 180 tkr | 219 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 180 tkr | 219 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 745 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 195 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
FnB Software Consulting ABHuvudarbetsställe
Tegvägen 2 Lgh 1103, 175 53 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-6734
Registreringsdatum
8 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.