Fog partner Sverige AB
559238-1882Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 388 tkr
Resultat efter fin. poster
455 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
9
Fog Partner Sverige AB
fogpartner.se
Adresser
Besöksadress
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Postadress
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fogtätning, epoxy och brandtätning till företag samt privatpersoner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 949 tkr | 944 tkr | 577 tkr |
| 2021 | 4 788 tkr | 323 tkr | 262 tkr |
| 2022 | 10 408 tkr | 1 485 tkr | 938 tkr |
| 2023 | 9 976 tkr | 957 tkr | 679 tkr |
| 2024 | 9 905 tkr | 74 tkr | 413 tkr |
| 2025 | 10 388 tkr | 455 tkr | 384 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 388 | 9 905 | 9 976 | 10 408 | 4 788 | 2 949 |
| Övriga rörelseintäkter | 67 | 123 | 9 | 27 | 39 | 2 |
| Rörelseintäkter | 10 455 | 10 028 | 9 985 | 10 435 | 4 827 | 2 951 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 362 | 2 252 | 1 952 | 2 461 | 876 | 358 |
| Övriga externa kostnader | 2 090 | 1 769 | 1 928 | 1 597 | 941 | 554 |
| Personalkostnader | 6 413 | 5 794 | 5 079 | 4 814 | 2 635 | 1 060 |
| Av- och nedskrivningar | 106 | 107 | 55 | 64 | 37 | 30 |
| Rörelsekostnader | 9 971 | 9 922 | 9 014 | 8 937 | 4 490 | 2 001 |
| Rörelseresultat | 484 | 106 | 971 | 1 499 | 337 | 951 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 33 | 14 | 13 | 14 | 7 |
| Finansiella poster | −29 | −32 | −13 | −13 | −14 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 455 | 74 | 957 | 1 485 | 323 | 944 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 239 | −257 | −389 | −85 | −239 |
| Resultat före skatt | 355 | 313 | 700 | 1 096 | 238 | 705 |
| Skatt på årets resultat | 84 | 78 | 160 | 241 | 53 | 153 |
| Årets resultat | 271 | 234 | 541 | 856 | 185 | 552 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 445 | 331 | 328 | 88 | 127 | 132 |
| Anläggningstillgångar | 445 | 331 | 328 | 88 | 127 | 132 |
| Varulager | 341 | 401 | 533 | 346 | 458 | 365 |
| Kundfordringar | 958 | 898 | 1 566 | 1 677 | 717 | 285 |
| Kortfristiga fordringar | 1 264 | 1 167 | 1 879 | 1 926 | 895 | 421 |
| Kassa och bank | 1 015 | 644 | 287 | 622 | 238 | 530 |
| Omsättningstillgångar | 2 620 | 2 212 | 2 698 | 2 894 | 1 592 | 1 317 |
| Summa tillgångar | 3 066 | 2 543 | 3 027 | 2 982 | 1 719 | 1 449 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 88 | 154 | 113 | 57 | 52 | – |
| Fritt eget kapital | 359 | 388 | 654 | 913 | 237 | 552 |
| Eget kapital | 384 | 413 | 679 | 938 | 262 | 577 |
| Obeskattade reserver | 831 | 731 | 970 | 713 | 324 | 239 |
| Långfristiga skulder | 380 | 301 | 252 | 19 | 136 | 83 |
| Leverantörsskulder | 300 | 257 | 405 | 472 | 234 | 190 |
| Skatteskulder | 41 | 22 | 158 | 124 | 67 | 148 |
| Kortfristiga skulder | 1 471 | 1 097 | 1 127 | 1 312 | 997 | 550 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 066 | 2 543 | 3 027 | 2 982 | 1 719 | 1 449 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 7 | 7 | 7 | 5 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 300 | 500 | 400 | 180 | 500 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,1 % | 39,1 % | 47,9 % | 50,4 % | 30,2 % | 52,9 % |
| Kassalikviditet | 155 % | 165 % | 192 % | 194 % | 114 % | 173 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 1,1 % | 9,7 % | 14,4 % | 7 % | 32,2 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 0,8 % | 9,6 % | 14,3 % | 6,8 % | 32 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | −0,7 % | −4,2 % | 117,4 % | 62,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 70,6 % | 56,8 % | 79,7 % | 91,3 % | 70,7 % | 95,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 154 tkr | 1 415 tkr | 1 425 tkr | 1 487 tkr | 958 tkr | 983 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 271 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 271 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | −541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 384 tkr | 413 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 271 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | 239 tkr |
| Forslag disposition | 359 tkr | 388 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 59 tkr | 88 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 142 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 445 tkr | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 844 tkr | 624 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 398 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 220 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 106 tkr | 107 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 341 tkr | 401 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 164 tkr | 172 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 311 tkr | 319 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 81 tkr | 53 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 380 tkr | 301 tkr |
| Periodiseringsfonder | 831 tkr | 731 tkr |
| Stallda sakerheter | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 738 tkr | 446 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Fog partner Sverige ABHuvudarbetsställe
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559238-1882
Registreringsdatum
23 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.230 – Installation av isolering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.