Fogfixarn Brand och Fogteknik Eskilstuna AB
556983-4814Aktiebolagreg. 2014
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 234 tkr
Resultat efter fin. poster
213 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djurgårdsvägen 6 Bv, 633 40 Eskilstuna
Postadress
Djurgårdsvägen 6 Bv, 633 40 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra brandtätning och fogarbeten, brandteknik, inköp och försäljning av brandteknisk utrustning och byggmaterial, fastighetsförvaltning samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 17 132 tkr | 1 080 tkr | – |
| 2023 | 14 811 tkr | −1 250 tkr | – |
| 2024 | 9 888 tkr | −1 773 tkr | −139 tkr |
| 2025 | 10 234 tkr | 213 tkr | 74 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 3,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 234 | 9 888 | 14 811 | 17 132 |
| Övriga rörelseintäkter | 83 | 590 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 317 | 10 478 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 161 | 1 255 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 952 | 3 682 | – | – |
| Personalkostnader | 5 946 | 7 277 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 074 | 12 239 | – | – |
| Rörelseresultat | 242 | −1 761 | −1 255 | 1 083 |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −29 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 213 | −1 773 | −1 250 | 1 080 |
| Resultat före skatt | 213 | −1 773 | – | – |
| Årets resultat | 213 | −1 773 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 38 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 | 26 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 48 | 64 | – | – |
| Varulager | 259 | 274 | – | – |
| Kundfordringar | 628 | 889 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 152 | 1 342 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 411 | 1 617 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 459 | 1 680 | 3 988 | 6 434 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −189 | 1 584 | – | – |
| Fritt eget kapital | 24 | −189 | – | – |
| Eget kapital | 74 | −139 | – | – |
| Långfristiga skulder | 287 | 317 | – | – |
| Leverantörsskulder | 200 | 305 | – | – |
| Skatteskulder | 93 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 097 | 1 502 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 459 | 1 680 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 14 | 16 | 16 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,1 % | −8,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 105 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | −17,8 % | −8,5 % | 6,3 % |
| Vinstmarginal | 2,1 % | −17,9 % | −8,4 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | 3,5 % | −33,2 % | −13,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 286,3 % | 1 279,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 023 tkr | 706 tkr | 926 tkr | 1 071 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 240 tkr | 144 tkr |
| Andelar koncernforetag | 26 tkr | 26 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 213 tkr | −1 773 tkr |
| Avkastning totalt kapital | 0,167 | −1,046 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 287 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 213 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 773 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 773 tkr | – |
| Forslag disposition | 24 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 24 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 176 tkr | 220 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 26 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 79 tkr | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 58 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 51 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 259 tkr | 274 tkr |
| Medelantalet anstallda andel man | 1 | 1 |
| Medelantalet anstallda man | 10 | 14 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 108 tkr | 90 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 276 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | 3 tkr |
| Ovriga stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Rorelsemarginal | 0,024 | −0,178 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 685 tkr | 921 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fogfixarn Brand och Fogteknik Eskilstuna ABHuvudarbetsställe
Djurgårdsvägen 6 Bv, 633 40 Eskilstuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556983-4814
Registreringsdatum
18 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.230 – Installation av isolering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.