Folkmat Jakobs torg AB
559274-1069Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tullgränd 4, 111 30 Stockholm
Postadress
c/o Optimae Redovisning Ab, Tullgränd 4, 111 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2021 | – | – | 25 tkr |
| 2022 | – | −1 tkr | 24 tkr |
| 2023 | – | −10 tkr | 14 tkr |
| 2024 | – | 2 332 tkr | 1 407 tkr |
| 2025 | – | −2 tkr | 564 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 481 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 2 481 | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 147 | 8 | 1 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 149 | 10 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 2 332 | −10 | −1 | – | 0 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 2 332 | −10 | −1 | – | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 580 | −580 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 578 | 1 752 | −10 | −1 | – | 0 |
| Skatt på årets resultat | 121 | 359 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 457 | 1 393 | −10 | −1 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 130 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 1 130 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 995 | 2 295 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 59 | 61 | 16 | 26 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 1 054 | 2 356 | 16 | 26 | 25 | 25 |
| Summa tillgångar | 1 054 | 2 356 | 1 146 | 26 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 82 | −11 | −1 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 539 | 1 382 | −11 | −1 | – | – |
| Eget kapital | 564 | 1 407 | 14 | 24 | 25 | 25 |
| Obeskattade reserver | 0 | 580 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 490 | 369 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 490 | 369 | 1 132 | 2 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 054 | 2 356 | 1 146 | 26 | 25 | 25 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 464 | 1 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,5 % | 79,3 % | 1,2 % | 92,3 % | 100 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 215 % | 639 % | 1 % | 1 296 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81 % | 99 % | −71,7 % | −4,5 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 457 tkr | 1 393 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 1 132 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 2 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 457 tkr | 1 393 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 393 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 393 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 564 tkr | 1 407 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 457 tkr | 1 393 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 580 tkr | −580 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 995 tkr | 2 295 tkr |
| Forslag disposition | 539 tkr | 1 382 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 75 tkr | 82 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 580 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 30 sep. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Folkmat Jakobs torg ABHuvudarbetsställe
Tullgränd 4, 111 30 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559274-1069
Registreringsdatum
30 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.