Fordonskontroll Sverige AB
556691-0732Aktiebolagreg. 2005
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
20 725 tkr
Resultat efter fin. poster
12 712 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skultunavägen 1, 722 17 Västerås
Postadress
Skultunavägen 1, 722 17 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av datorprogram- varor samt webbtjänster för administration, försäljning och övrig hantering av fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 14 057 tkr | 5 296 tkr | – |
| 2021 | 14 786 tkr | 4 202 tkr | – |
| 2022 | 16 121 tkr | 7 731 tkr | 9 091 tkr |
| 2023 | 18 576 tkr | 11 173 tkr | 18 638 tkr |
| 2024 | 20 725 tkr | 12 712 tkr | 29 416 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 61,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 11,6 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 725 | 18 576 | 16 121 | 14 786 | 14 057 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 20 | 731 | – | – |
| Rörelseintäkter | 20 728 | 18 596 | 16 852 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 351 | 3 199 | 3 220 | – | – |
| Personalkostnader | 5 623 | 4 726 | 6 265 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 21 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 004 | 7 946 | 9 505 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 724 | 10 650 | 7 347 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 991 | 528 | 18 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 5 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 987 | 523 | 385 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 712 | 11 173 | 7 731 | 4 202 | 5 296 |
| Bokslutsdispositioner | 887 | 890 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 13 599 | 12 063 | 7 731 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 821 | 2 517 | 1 526 | – | – |
| Årets resultat | 10 778 | 9 547 | 6 205 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 57 | 78 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 88 | 57 | 78 | – | – |
| Kundfordringar | 178 | 128 | 89 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 674 | 1 588 | 1 850 | – | – |
| Kassa och bank | 33 785 | 22 677 | 12 561 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 35 459 | 24 265 | 14 410 | – | – |
| Summa tillgångar | 35 547 | 24 322 | 14 488 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 18 538 | 8 991 | 2 786 | – | – |
| Fritt eget kapital | 29 316 | 18 538 | 8 991 | – | – |
| Eget kapital | 29 416 | 18 638 | 9 091 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 247 | 2 134 | 3 025 | – | – |
| Leverantörsskulder | 195 | 73 | 158 | – | – |
| Skatteskulder | 2 144 | 1 229 | 333 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 884 | 3 550 | 2 372 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 35 547 | 24 322 | 14 488 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,5 % | 83,6 % | 79,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 726 % | 684 % | 607 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56,6 % | 57,3 % | 45,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 61,3 % | 60,2 % | 48 % | 28,4 % | 37,7 % |
| Omsättningstillväxt | 11,6 % | 15,2 % | 9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,6 % | 51,2 % | 68,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 145 tkr | 3 715 tkr | 3 224 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 10 778 tkr | 9 547 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 778 tkr | 9 547 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 547 tkr | −6 205 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 547 tkr | 6 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 29 416 tkr | 18 638 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 778 tkr | 9 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 6 tkr | 20 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 881 tkr | 870 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 29 316 tkr | 18 538 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 316 tkr | 18 538 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 569 tkr | 695 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 88 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 164 tkr | 103 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 76 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 61 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 927 tkr | 766 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 396 tkr | 1 287 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 247 tkr | 2 128 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 19 tkr | 17 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 130 tkr | 943 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Fordonskontroll Sverige ABHuvudarbetsställe
Skultunavägen 1, 722 17 Västerås
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556691-0732
Registreringsdatum
23 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.