Fordonsservice i Värnamo AB
556897-9974Aktiebolagreg. 2012
Värnamo, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 500 tkr
Resultat efter fin. poster
1 271 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Värnamo
Postadress
Box 142, 331 21 Värnamo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla verkstadstjänster inom fordonsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 5 377 tkr | 817 tkr | – |
| 2017 | 6 754 tkr | 849 tkr | – |
| 2018 | 7 129 tkr | 1 066 tkr | 1 445 tkr |
| 2019 | 9 214 tkr | 1 350 tkr | 2 246 tkr |
| 2020 | 7 987 tkr | 717 tkr | 2 747 tkr |
| 2021 | 8 932 tkr | 894 tkr | – |
| 2022 | 9 760 tkr | 830 tkr | – |
| 2023 | 10 975 tkr | 1 498 tkr | – |
| 2024 | 10 447 tkr | 792 tkr | 4 185 tkr |
| 2025 | 12 500 tkr | 1 271 tkr | 5 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,5 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 10,2 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt 19,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 500 | 10 447 | 10 975 | 9 760 | 8 932 | 7 987 | 9 214 | 7 129 | 6 754 | 5 377 |
| Övriga rörelseintäkter | 115 | 70 | – | – | – | 70 | 37 | 32 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 615 | 10 517 | – | – | – | 8 057 | 9 251 | 7 161 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 373 | 6 602 | – | – | – | 4 756 | 5 268 | 4 190 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 677 | 1 345 | – | – | – | 1 012 | 913 | 799 | – | – |
| Personalkostnader | 2 089 | 1 626 | – | – | – | 1 313 | 1 482 | 943 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 192 | 160 | – | – | – | 263 | 248 | 161 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 331 | 9 733 | – | – | – | 7 344 | 7 911 | 6 093 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 284 | 784 | – | – | – | 713 | 1 340 | 1 068 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 32 | – | – | – | 6 | 11 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 23 | 24 | – | – | – | 2 | 2 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | 8 | – | – | – | 4 | 9 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 271 | 792 | 1 498 | 830 | 894 | 717 | 1 350 | 1 066 | 849 | 817 |
| Bokslutsdispositioner | 360 | −7 | – | – | – | −81 | −307 | −349 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 631 | 785 | – | – | – | 636 | 1 043 | 717 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 381 | 175 | – | – | – | 135 | 242 | 162 | – | – |
| Årets resultat | 1 250 | 609 | – | – | – | 501 | 800 | 556 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 550 | 1 255 | – | – | – | 1 772 | 775 | 791 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 550 | 1 255 | – | – | – | 1 772 | 775 | 791 | – | – |
| Varulager | 674 | 674 | – | – | – | 582 | 618 | 460 | – | – |
| Kundfordringar | 1 590 | 2 093 | – | – | – | 1 472 | 1 411 | 1 170 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 156 | 2 692 | – | – | – | 1 668 | 1 578 | 1 750 | – | – |
| Kassa och bank | 4 711 | 3 348 | – | – | – | 1 989 | 1 745 | 544 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 541 | 6 714 | – | – | – | 4 240 | 3 941 | 2 753 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 091 | 7 969 | – | – | – | 6 011 | 4 716 | 3 544 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 135 | 3 526 | – | – | – | 2 196 | 1 395 | 840 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 385 | 4 135 | – | – | – | 2 697 | 2 196 | 1 395 | – | – |
| Eget kapital | 5 435 | 4 185 | – | – | – | 2 747 | 2 246 | 1 445 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 459 | 1 819 | – | – | – | 1 569 | 1 488 | 1 180 | – | – |
| Långfristiga skulder | 791 | 514 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 892 | 901 | – | – | – | 508 | 650 | 579 | – | – |
| Skatteskulder | 91 | 62 | – | – | – | 44 | 95 | 42 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 405 | 1 451 | – | – | – | 1 696 | 983 | 919 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 091 | 7 969 | – | – | – | 6 011 | 4 716 | 3 544 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | – | – | – | 3 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,5 % | 70,6 % | – | – | – | 66,4 % | 72,7 % | 67,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 489 % | 416 % | – | – | – | 216 % | 338 % | 250 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 7,5 % | – | – | – | 8,9 % | 14,5 % | 15 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,2 % | 7,6 % | 13,7 % | 8,5 % | 10 % | 9 % | 14,6 % | 15 % | 12,6 % | 15,2 % |
| Omsättningstillväxt | 19,7 % | −4,8 % | 12,5 % | 9,3 % | – | −13,3 % | 29,2 % | 5,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23 % | 14,6 % | – | – | – | 18,3 % | 35,6 % | 38,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 125 tkr | 3 482 tkr | – | – | – | 2 662 tkr | 4 607 tkr | 3 565 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 69 tkr | 69 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 250 tkr | 609 tkr |
| Byggnader mark | 876 tkr | 889 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 938 tkr | 938 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 62 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −609 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 609 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 435 tkr | 4 185 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −370 | −7 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 360 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 5 385 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 385 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 170 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 674 tkr | 367 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 814 tkr | 2 328 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 140 tkr | 1 961 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 486 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 179 tkr | 147 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 674 tkr | 674 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 303 tkr | 330 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 176 tkr | 174 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 791 tkr | 514 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 390 tkr | 1 750 tkr |
| Stallda sakerheter | 919 tkr | 919 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 744 tkr | 744 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 175 tkr | 175 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 197 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 246 tkr | 290 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Fordonsservice i Värnamo ABHuvudarbetsställe
Värnamo
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556897-9974
Registreringsdatum
2 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värnamo, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.