Forest Value AB
559135-9491Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
143 tkr
Resultat efter fin. poster
17 077 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöviksbacken 5 Lgh 3002, 117 57 Stockholm
Postadress
c/o Olén C, Sjöviksbacken 5 Lgh 3002, 117 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Kommissionsbaserat mäkleri och rådgivning vid köp & sälj av skogsfastigheter i Sverige och Baltikum, förvaltningsrådgivning för privatpersoner och skogsbolag i Sverige och Baltikum, investeringar i onoterade och noterade aktiebolag, skogsresor samt föreläsningar och köp & sälj av skogsrelaterade varor.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −59 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 197 tkr | – |
| 2020 | 1 167 tkr | 763 tkr | 889 tkr |
| 2021 | 713 tkr | 238 tkr | 1 071 tkr |
| 2022 | 348 tkr | 101 tkr | 1 148 tkr |
| 2023 | 360 tkr | 1 748 tkr | 2 146 tkr |
| 2024 | 131 tkr | −81 tkr | 2 064 tkr |
| 2025 | 143 tkr | 17 077 tkr | 19 142 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,8 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 11 942 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 | 131 | 360 | 348 | 713 | 1 167 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 65 | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 207 | 187 | 360 | 348 | 713 | 1 167 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 144 | 7 | 17 | 340 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 269 | 193 | 205 | 145 | 98 | 123 | – | – |
| Personalkostnader | 129 | 2 | 1 | 19 | 309 | 216 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 72 | 76 | 75 | 64 | 32 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 526 | 269 | 426 | 246 | 490 | 712 | – | – |
| Rörelseresultat | −319 | −82 | −67 | 101 | 223 | 456 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 20 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | 17 396 | 1 | 1 815 | −1 | 15 | 308 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 17 077 | −81 | 1 748 | 101 | 238 | 763 | 197 | −59 |
| Resultat före skatt | 17 077 | −81 | 1 748 | 101 | 238 | 763 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 24 | 55 | 63 | – | – |
| Årets resultat | 17 077 | −81 | 1 748 | 77 | 182 | 701 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 375 | 1 504 | 388 | 464 | 479 | 543 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 751 | 1 302 | 485 | 331 | 331 | 352 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 126 | 2 806 | 874 | 795 | 810 | 896 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | 1 | 234 | – | 0 | 499 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 191 | 304 | 5 | 11 | 500 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 348 | 348 | 21 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 15 375 | 18 | 1 060 | 681 | 800 | 122 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 15 495 | 557 | 1 712 | 707 | 812 | 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 20 621 | 3 363 | 2 586 | 1 502 | 1 622 | 1 517 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 014 | 2 096 | 348 | 1 021 | 839 | 138 | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 092 | 2 014 | 2 846 | 1 098 | 1 021 | 839 | – | – |
| Eget kapital | 19 142 | 2 064 | 2 146 | 1 148 | 1 071 | 889 | – | – |
| Långfristiga skulder | 692 | 692 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 17 | 0 | 4 | 0 | 23 | – | – |
| Skatteskulder | 28 | – | 0 | 59 | 118 | 63 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 787 | 606 | 440 | 354 | 551 | 629 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 621 | 3 363 | 2 586 | 1 502 | 1 622 | 1 517 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 100 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,8 % | 61,4 % | 83 % | 76,4 % | 66 % | 58,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 969 % | 92 % | 389 % | 200 % | 147 % | 99 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −223 % | −62,9 % | −18,5 % | 29,1 % | 31,3 % | 39 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11 942 % | −61,8 % | 485,6 % | 29 % | 33,4 % | 65,4 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | −63,6 % | 3,5 % | −51,2 % | −38,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 89,2 % | −3,9 % | 81,5 % | 6,7 % | 17 % | 78,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 143 tkr | 131 tkr | 360 tkr | 348 tkr | 713 tkr | 1 167 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 256 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 256 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 456 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 237 tkr | 237 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 237 tkr | 237 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 3 514 tkr | 809 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 17 077 tkr | −81 tkr |
| Byggnader mark | 900 tkr | 900 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 900 tkr | 900 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 900 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 17 077 tkr | −81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 81 tkr | −1 748 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −81 tkr | 1 748 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 19 142 tkr | 2 064 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 17 077 tkr | −81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 19 092 tkr | 2 014 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 992 tkr | 2 014 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 224 tkr | 288 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 692 tkr | 692 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 251 tkr | 316 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 325 tkr | 325 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 73 tkr | 8 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 60 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 325 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 8 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 117 tkr | 131 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 348 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 759 tkr | 590 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 17 376 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 692 tkr | 692 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Forest Value ABHuvudarbetsställe
Sjöviksbacken 5 Lgh 3002, 117 57 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559135-9491
Registreringsdatum
29 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.