Företagarnas Föreningsbolag AB
556274-3814Aktiebolagreg. 1986
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
17 798 tkr
Resultat efter fin. poster
1 874 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
11
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm
Postadress
c/o Företagarna, Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla tjänster av teknisk, ekonomisk och juridisk art samt i övrigt tillhandahålla service, rådgivning, förhandlings- och konsultationshjälp till medlemmars företag i anslutna län. Bolaget skall bedriva upplysnings- och opinions- verksamhet i företagarpolitiska frågor och ekonomiskt stödja Företagarnas ideella föreningar i anslutna län samt driva annan härmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 11 814 tkr | 1 354 tkr | – |
| 2021 | 12 224 tkr | 1 218 tkr | – |
| 2022 | 12 539 tkr | −300 tkr | 10 551 tkr |
| 2023 | 17 798 tkr | 1 874 tkr | 12 829 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,6 % – branschmedian 63,3 %
Vinstmarginal 10,5 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 41,9 % – branschmedian 1,1 %
Median för 129 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 798 | 12 539 | 12 224 | 11 814 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 46 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 798 | 12 539 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 558 | 5 028 | – | – |
| Personalkostnader | 7 883 | 7 267 | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 441 | 12 295 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 357 | 244 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 517 | −544 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 874 | −300 | 1 218 | 1 354 |
| Bokslutsdispositioner | −190 | 9 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 684 | −291 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 281 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 1 403 | −353 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 366 | 8 266 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 366 | 8 266 | – | – |
| Kundfordringar | 217 | 222 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 388 | 1 098 | – | – |
| Kassa och bank | 8 208 | 5 722 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 596 | 6 819 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 962 | 15 085 | 14 685 | 13 386 |
| Aktiekapital | 776 | 776 | – | – |
| Bundet eget kapital | 776 | 776 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 527 | 10 005 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 053 | 9 775 | – | – |
| Eget kapital | 12 829 | 10 551 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 625 | 1 435 | – | – |
| Långfristiga skulder | 407 | 373 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 397 | 418 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 101 | 2 726 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 962 | 15 085 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 11 | 11 | 11 | 12 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,6 % | 77,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 309 % | 250 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,5 % | −2,4 % | 10 % | 11,5 % |
| Omsättningstillväxt | 41,9 % | 2,6 % | 3,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 % | −3,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 618 tkr | 1 140 tkr | 1 111 tkr | 985 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 73 tkr | 335 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 433 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 433 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | −433 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 366 tkr | 7 833 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 403 tkr | −353 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,13 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 403 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 353 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −353 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 403 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | 210 tkr | 9 tkr |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | 400 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 164 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 12 053 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 053 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 491 tkr | 210 tkr |
| Overkursfond | 123 tkr | 123 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 443 tkr | 330 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 875 tkr | 1 016 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 407 tkr | 373 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 18 tkr | 431 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 3 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 16 tkr | 431 |
| Perioderingsfonder specifikation | 0 | −210 tkr |
| Rantekostnader | 597 | 3 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | 3 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 499 tkr | −541 tkr |
| Rorelsemarginal | 0,08 | 0,02 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 455 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 828 tkr | 837 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Företagarnas Föreningsbolag ABHuvudarbetsställe
Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm
Föreningar & organisationer
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556274-3814
Registreringsdatum
19 mars 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
776 370 kr
SNI-koder
Föreningar & organisationer
- SNI 94.111 – Intressebevakning inom branschorganisationer
Övriga registrerade namn
1 st
- Företagarnas Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 4 mars 1991. För den del av verksamheten som avser tidningsutgivning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.