Företagsfen AB
556977-8243Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 091 tkr
Resultat efter fin. poster
155 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ostindiefararen 53 Lgh 1901, 417 65 Göteborg
Postadress
Ostindiefararen 53 Lgh 1901, 417 65 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Redovisning och administration för små och medelstora företag
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 879 tkr | 14 tkr | – |
| 2017 | 841 tkr | 134 tkr | – |
| 2018 | 868 tkr | 32 tkr | 713 tkr |
| 2019 | 851 tkr | −90 tkr | 715 tkr |
| 2020 | 748 tkr | 23 tkr | 733 tkr |
| 2021 | 888 tkr | 11 tkr | 741 tkr |
| 2022 | 923 tkr | 1 tkr | 742 tkr |
| 2023 | 999 tkr | 58 tkr | 786 tkr |
| 2024 | 1 276 tkr | 340 tkr | 1 055 tkr |
| 2025 | 1 091 tkr | 155 tkr | 1 177 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,7 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 14,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −14,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 091 | 1 276 | 999 | 923 | 888 | 748 | 851 | 868 | 841 | 879 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 9 | 13 | 32 | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 091 | 1 283 | 1 008 | 936 | 920 | 748 | 856 | 868 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 113 | 119 | 105 | 87 | 131 | 112 | 159 | 143 | – | – |
| Personalkostnader | 824 | 808 | 828 | 822 | 752 | 588 | 787 | 693 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 937 | 953 | 959 | 935 | 909 | 725 | 945 | 836 | – | – |
| Rörelseresultat | 154 | 330 | 49 | 1 | 11 | 23 | −89 | 32 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 10 | 8 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 10 | 8 | 0 | −0 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 155 | 340 | 58 | 1 | 11 | 23 | −90 | 32 | 134 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 95 | 22 | – | – |
| Resultat före skatt | 155 | 340 | 58 | 1 | 11 | 23 | 5 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 71 | 13 | 1 | 3 | 5 | 3 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 121 | 269 | 45 | 0 | 9 | 18 | 2 | 41 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 26 | 52 | 78 | 104 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 26 | 52 | 78 | 104 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 84 | 751 | 8 | 680 | 744 | 665 | 780 | 310 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 907 | 453 | 815 | 909 | 854 | 972 | 612 | – | – |
| Kassa och bank | 984 | 367 | 580 | 317 | 234 | 129 | 191 | 412 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 374 | 1 274 | 1 032 | 1 132 | 1 143 | 983 | 1 163 | 1 024 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 374 | 1 274 | 1 058 | 1 184 | 1 221 | 1 087 | 1 163 | 1 024 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 005 | 736 | 691 | 691 | 683 | 665 | 663 | 622 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 127 | 1 005 | 736 | 692 | 691 | 683 | 665 | 663 | – | – |
| Eget kapital | 1 177 | 1 055 | 786 | 742 | 741 | 733 | 715 | 713 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 95 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 9 | 20 | 17 | 18 | 3 | 4 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | −7 | – | – | – | – | 0 | −82 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 197 | 219 | 272 | 442 | 480 | 354 | 448 | 216 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 374 | 1 274 | 1 058 | 1 184 | 1 221 | 1 087 | 1 163 | 1 024 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,7 % | 82,8 % | 74,3 % | 62,6 % | 60,7 % | 67,4 % | 61,5 % | 77 % | – | – |
| Kassalikviditet | 697 % | 582 % | 380 % | 256 % | 238 % | 277 % | 260 % | 473 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 25,9 % | 4,9 % | 0,1 % | 1,3 % | 3,1 % | −10,5 % | 3,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,2 % | 26,7 % | 5,8 % | 0,1 % | 1,2 % | 3,1 % | −10,5 % | 3,6 % | 15,9 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | −14,5 % | 27,7 % | 8,2 % | 3,9 % | 18,7 % | −12,1 % | −2 % | 3,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,3 % | 25,5 % | 5,7 % | 0,1 % | 1,2 % | 2,5 % | 0,2 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 091 tkr | 1 276 tkr | 999 tkr | 923 tkr | 888 tkr | 748 tkr | 851 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 121 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 121 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −269 tkr | −45 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 269 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 177 tkr | 1 055 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 121 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 127 tkr | 1 005 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 127 tkr | 1 005 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 261 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 130 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 189 tkr | 218 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Företagsfen ABHuvudarbetsställe
Ostindiefararen 53 Lgh 1901, 417 65 Göteborg
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556977-8243
Registreringsdatum
16 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.