Företagspark Marieholmsgatan 126 A AB
559161-1719Aktiebolagreg. 2018
Lerum, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 947 tkr
Resultat efter fin. poster
831 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Von Holtens Väg 11 B, 443 32 Lerum
Postadress
c/o Johansson, Von Holtens Väg 11 B, 443 32 Lerum
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsutveckling, uthyrning av industri- lokaler, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 445 tkr | −178 tkr | – |
| 2019 | 1 419 tkr | 585 tkr | – |
| 2020 | 1 697 tkr | 114 tkr | 453 tkr |
| 2021 | 1 457 tkr | 79 tkr | 347 tkr |
| 2022 | 2 238 tkr | 451 tkr | 610 tkr |
| 2023 | 2 675 tkr | 288 tkr | 777 tkr |
| 2024 | 2 130 tkr | 148 tkr | 893 tkr |
| 2025 | 3 947 tkr | 831 tkr | 1 385 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 21,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 85,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 947 | 2 130 | 2 675 | 2 238 | 1 457 | 1 697 | 1 419 | 445 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | −237 | 265 | 0 | −45 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 83 | 23 | 93 | 31 | 27 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 709 | 2 478 | 2 698 | 2 286 | 1 488 | 1 725 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 271 | 981 | 549 | 248 | 130 | 267 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 798 | 681 | 939 | 712 | 239 | 284 | – | – |
| Personalkostnader | 561 | 375 | 634 | 632 | 872 | 911 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 81 | 81 | 81 | 45 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 710 | 2 119 | 2 204 | 1 673 | 1 286 | 1 483 | – | – |
| Rörelseresultat | 999 | 359 | 494 | 613 | 202 | 242 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 169 | 212 | 207 | 168 | 123 | 128 | – | – |
| Finansiella poster | −168 | −211 | −207 | −163 | −123 | −128 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 831 | 148 | 288 | 451 | 79 | 114 | 585 | −178 |
| Bokslutsdispositioner | −209 | 0 | −74 | −112 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 622 | 148 | 214 | 339 | 79 | 114 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 129 | 32 | 46 | 76 | 21 | 28 | – | – |
| Årets resultat | 493 | 116 | 167 | 263 | 58 | 87 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 519 | 2 600 | 2 681 | 2 762 | 2 843 | 2 655 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 519 | 2 600 | 2 681 | 2 762 | 2 843 | 2 655 | – | – |
| Kundfordringar | 672 | 197 | 716 | 185 | 264 | 279 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 899 | 679 | 979 | 556 | 335 | 521 | – | – |
| Kassa och bank | 763 | 299 | 141 | 34 | 281 | 166 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 662 | 978 | 1 119 | 589 | 616 | 687 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 180 | 3 578 | 3 800 | 3 351 | 3 458 | 3 342 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 843 | 727 | 560 | 297 | 238 | 317 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 335 | 843 | 727 | 560 | 297 | 403 | – | – |
| Eget kapital | 1 385 | 893 | 777 | 610 | 347 | 453 | – | – |
| Obeskattade reserver | 395 | 186 | 186 | 112 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 668 | 1 834 | 1 928 | 2 055 | 2 153 | 2 120 | – | – |
| Leverantörsskulder | 566 | 418 | 372 | – | 0 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 135 | 38 | 52 | 89 | 0 | 142 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 732 | 665 | 908 | 574 | 959 | 769 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 180 | 3 578 | 3 800 | 3 351 | 3 458 | 3 342 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,6 % | 29,1 % | 24,3 % | 20,9 % | 10 % | 13,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 227 % | 147 % | 123 % | 103 % | 64 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 16,9 % | 18,5 % | 27,4 % | 13,9 % | 14,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,1 % | 6,9 % | 10,8 % | 20,1 % | 5,4 % | 6,7 % | 41,2 % | −40 % |
| Omsättningstillväxt | 85,3 % | −20,4 % | 19,5 % | 62 % | −14,1 % | 19,6 % | 218,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,6 % | 13 % | 21,5 % | 43,1 % | 16,8 % | 19,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 729 tkr | 849 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 493 tkr | 116 tkr |
| Byggnader mark | 2 503 tkr | 2 503 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 503 tkr | 2 503 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 493 tkr | 116 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −116 tkr | −167 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 116 tkr | 167 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −209 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 335 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 185 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 105 tkr | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 16 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 405 tkr | 405 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 390 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 81 tkr | 81 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 96 tkr | 96 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 121 tkr | 133 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 189 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −96 tkr | −96 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 764 tkr | 1 930 tkr |
| Periodiseringsfonder | 395 tkr | 186 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Företagspark Marieholmsgatan 126 A ABHuvudarbetsställe
Von Holtens Väg 11 B, 443 32 Lerum
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-1719
Registreringsdatum
1 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lerum, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.