Försäkringskompetens i Uppsala AB
556584-5624Aktiebolagreg. 2000
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 134 tkr
Resultat efter fin. poster
4 281 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Knivsbrunna 33, 754 55 Uppsala
Postadress
Knivsbrunna 33, 754 55 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäkringsmäkleri och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 8 306 tkr | 1 840 tkr | – |
| 2018 | 8 782 tkr | 2 330 tkr | – |
| 2019 | 9 083 tkr | 2 172 tkr | 7 629 tkr |
| 2020 | 9 570 tkr | 2 370 tkr | 7 805 tkr |
| 2021 | 10 187 tkr | 3 987 tkr | 9 012 tkr |
| 2022 | 10 848 tkr | 3 302 tkr | 9 721 tkr |
| 2023 | 11 114 tkr | 2 606 tkr | 9 747 tkr |
| 2024 | 12 007 tkr | 5 004 tkr | 11 776 tkr |
| 2025 | 12 134 tkr | 4 281 tkr | 13 164 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,5 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 35,3 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt 1,1 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 134 | 12 007 | 11 114 | 10 848 | 10 187 | 9 570 | 9 083 | 8 782 | 8 306 |
| Övriga rörelseintäkter | 290 | 10 | 0 | 6 | 40 | 16 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 424 | 12 017 | 11 114 | 10 854 | 10 227 | 9 586 | 9 083 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 278 | 1 735 | 1 942 | 1 549 | 1 209 | 1 515 | 1 562 | – | – |
| Personalkostnader | 6 615 | 6 516 | 6 537 | 5 977 | 5 665 | 5 681 | 5 241 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 295 | 80 | 59 | 45 | 108 | 120 | 108 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 195 | 8 336 | 8 538 | 7 571 | 6 981 | 7 316 | 6 911 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 230 | 3 681 | 2 576 | 3 283 | 3 245 | 2 270 | 2 172 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −30 | 157 | 28 | 3 | 0 | 110 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 052 | 1 323 | 30 | 19 | 742 | 100 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 281 | 5 004 | 2 606 | 3 302 | 3 987 | 2 370 | 2 172 | 2 330 | 1 840 |
| Resultat före skatt | 4 281 | 5 004 | 2 606 | 3 302 | 3 987 | 2 370 | 2 172 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 893 | 798 | 545 | 693 | 831 | 514 | 475 | – | – |
| Årets resultat | 3 388 | 4 206 | 2 061 | 2 609 | 3 156 | 1 856 | 1 697 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 163 | 297 | 263 | 252 | 272 | 379 | 439 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 565 | 10 402 | 8 639 | 8 624 | 8 619 | 6 830 | 6 430 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 728 | 10 700 | 8 902 | 8 876 | 8 891 | 7 209 | 6 869 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 27 | 18 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 131 | 1 497 | 1 476 | 1 574 | 509 | 634 | 585 | – | – |
| Kassa och bank | 6 365 | 9 488 | 8 628 | 5 366 | 4 041 | 3 246 | 2 645 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 496 | 10 985 | 10 104 | 6 940 | 4 550 | 3 880 | 3 230 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 224 | 21 685 | 19 006 | 15 817 | 13 440 | 11 089 | 10 099 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 656 | 7 450 | 7 566 | 6 993 | 5 735 | 5 829 | 5 812 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 044 | 11 656 | 9 627 | 9 601 | 8 892 | 7 685 | 7 509 | – | – |
| Eget kapital | 13 164 | 11 776 | 9 747 | 9 721 | 9 012 | 7 805 | 7 629 | – | – |
| Leverantörsskulder | 75 | 138 | 57 | 27 | 72 | 29 | 52 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 295 | 250 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 060 | 9 909 | 9 258 | 6 095 | 4 429 | 3 284 | 2 470 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 224 | 21 685 | 19 006 | 15 817 | 13 440 | 11 089 | 10 099 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 4 500 | 2 000 | 2 177 | 2 035 | 1 899 | 1 950 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,5 % | 54,3 % | 51,3 % | 61,5 % | 67,1 % | 70,4 % | 75,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 124 % | 111 % | 109 % | 114 % | 103 % | 118 % | 131 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,6 % | 30,7 % | 23,2 % | 30,3 % | 31,9 % | 23,7 % | 23,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,3 % | 41,7 % | 23,5 % | 30,4 % | 39,1 % | 24,8 % | 23,9 % | 26,5 % | 22,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,1 % | 8 % | 2,5 % | 6,5 % | 6,5 % | 5,4 % | 3,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,7 % | 35,7 % | 21,1 % | 26,8 % | 35 % | 23,8 % | 22,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 517 tkr | 1 501 tkr | 1 389 tkr | 1 356 tkr | 1 273 tkr | 1 196 tkr | 1 298 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 7 006 tkr | 5 406 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 006 tkr | 5 406 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 1 986 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 600 tkr | 3 750 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 559 tkr | 4 996 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 559 tkr | 4 996 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 437 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 388 tkr | 4 206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 388 tkr | 4 206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 206 tkr | −2 061 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 206 tkr | 2 061 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 2 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 164 tkr | 11 776 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 388 tkr | 4 206 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 2 177 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 127 tkr | 154 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 536 tkr | 536 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 409 tkr | 383 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 13 044 tkr | 11 656 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 544 tkr | 9 656 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 666 tkr | 1 065 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 035 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 822 tkr | 997 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 787 tkr | 853 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 335 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 161 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 269 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 335 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 465 tkr | 432 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 561 tkr | 9 353 tkr |
| Redovisningsmedel | 5 371 tkr | 9 195 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 081 tkr | 1 166 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 424 tkr | 417 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Försäkringskompetens i Uppsala ABHuvudarbetsställe
Knivsbrunna 33, 754 55 Uppsala
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556584-5624
Registreringsdatum
14 februari 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.