Första ladan AB
559380-8958Aktiebolagreg. 2022
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Muninvägen 6, 194 62 Upplands Väsby
Postadress
Muninvägen 6, 194 62 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 2 998 tkr | 3 023 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −12 tkr | 3 011 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −6 tkr | 3 006 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 11 tkr | 3 017 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 6 | 12 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 6 | 12 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 | −6 | −12 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | – | – | – |
| Finansiella poster | 22 | – | 0 | 2 998 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −6 | −12 | 2 998 |
| Resultat före skatt | 11 | −6 | −12 | 2 998 |
| Årets resultat | 11 | −6 | −12 | 2 998 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 1 200 | 1 200 |
| Anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 1 200 | 1 200 |
| Kassa och bank | 317 | 306 | 1 811 | 2 273 |
| Omsättningstillgångar | 317 | 306 | 1 811 | 2 273 |
| Summa tillgångar | 3 017 | 3 006 | 3 011 | 3 473 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 981 | 2 986 | 2 998 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 992 | 2 981 | 2 986 | 2 998 |
| Eget kapital | 3 017 | 3 006 | 3 011 | 3 023 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 450 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 017 | 3 006 | 3 011 | 3 473 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 87 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 505 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | −0,2 % | −0,4 % | 99,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 450 tkr | 450 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 750 tkr | 750 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 750 tkr | 750 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 017 tkr | 3 006 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 992 tkr | 2 981 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 992 tkr | 2 981 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 100 | 50 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 0 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 100 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,05 | 0,05 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 450 tkr | 450 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Första ladan ABHuvudarbetsställe
Muninvägen 6, 194 62 Upplands Väsby
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559380-8958
Registreringsdatum
16 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.