Första Livs AB
559167-1101Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 474 tkr
Resultat efter fin. poster
22 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Grängesbergsgatan 21, 214 50 Malmö
Postadress
c/o Akram Douba, Norra Grängesbergsgatan 21, 214 50 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Ska öppna butik som säljer livsmedel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 267 tkr | 2 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 1 343 tkr | −297 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 1 404 tkr | 36 tkr | 86 tkr |
| 2022 | 1 372 tkr | 13 tkr | 1 089 tkr |
| 2023 | 1 185 tkr | −797 tkr | 692 tkr |
| 2024 | 1 474 tkr | 22 tkr | 1 029 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 24,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 474 | 1 185 | 1 372 | 1 404 | 1 343 | 267 |
| Förändring av lager | 307 | 0 | 571 | 288 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | 170 | 38 | 88 | 1 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 910 | 1 354 | 1 981 | 1 780 | 1 344 | 267 |
| Handelsvaror | 1 202 | 1 396 | 1 302 | 1 220 | 1 127 | 170 |
| Övriga externa kostnader | 157 | 194 | 139 | 146 | 158 | 90 |
| Personalkostnader | 515 | 544 | 508 | 357 | 348 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 17 | 20 | 20 | 7 | 4 |
| Rörelsekostnader | 1 888 | 2 151 | 1 968 | 1 743 | 1 641 | 264 |
| Rörelseresultat | 23 | −797 | 13 | 37 | −297 | 2 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | −797 | 13 | 36 | −297 | 2 |
| Resultat före skatt | 22 | −797 | 13 | 36 | −297 | 2 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Årets resultat | 22 | −797 | 13 | 36 | −297 | 1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 32 | 49 | 69 | 24 | 31 |
| Anläggningstillgångar | 19 | 32 | 49 | 69 | 24 | 31 |
| Varulager | 1 023 | 716 | 1 046 | 474 | 187 | 153 |
| Kundfordringar | 10 | 5 | 3 | 3 | 2 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 14 | 18 | 12 | 28 | 31 |
| Kassa och bank | 4 | 14 | 8 | 137 | 40 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 1 037 | 743 | 1 071 | 623 | 254 | 285 |
| Summa tillgångar | 1 055 | 775 | 1 120 | 691 | 278 | 316 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 957 | 1 439 | 1 026 | −1 | 296 | 0 |
| Fritt eget kapital | 979 | 642 | 1 039 | 36 | −1 | 1 |
| Eget kapital | 1 029 | 692 | 1 089 | 86 | 49 | 51 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 11 | 15 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 83 | 31 | 606 | 229 | 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 055 | 775 | 1 120 | 691 | 278 | 316 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 89,3 % | 97,2 % | 12,4 % | 17,8 % | 16,2 % |
| Kassalikviditet | 53 % | 33 % | 82 % | 24 % | 30 % | 50 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | −67,3 % | 0,9 % | 2,6 % | −22,1 % | 0,9 % |
| Vinstmarginal | 1,5 % | −67,3 % | 1 % | 2,6 % | −22,1 % | 0,9 % |
| Omsättningstillväxt | 24,4 % | −13,6 % | −2,3 % | 4,5 % | 403,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,2 % | −115,2 % | 1,2 % | 42,5 % | −600,7 % | 2,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 474 tkr | 593 tkr | 686 tkr | 1 404 tkr | 1 343 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 22 tkr | −797 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 22 tkr | −797 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 797 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −797 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 315 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition | 979 tkr | 642 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 979 tkr | 642 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 82 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 17 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 023 tkr | 716 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 75 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Första Livs ABHuvudarbetsställe
Norra Grängesbergsgatan 21, 214 50 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559167-1101
Registreringsdatum
1 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.