Förvaltnings AB Skruven 1
556636-1506Aktiebolagreg. 2002
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
848 tkr
Resultat efter fin. poster
166 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Frälsegårdsgatan 23, 461 54 Trollhättan
Postadress
Frälsegårdsgatan 23, 461 54 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet såsom att äga samt förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 170 tkr | 548 tkr | – |
| 2018 | 1 077 tkr | 342 tkr | – |
| 2019 | 974 tkr | 163 tkr | 1 949 tkr |
| 2020 | 860 tkr | 125 tkr | 2 054 tkr |
| 2021 | 1 024 tkr | 311 tkr | 2 284 tkr |
| 2022 | 966 tkr | 159 tkr | 2 441 tkr |
| 2023 | 1 162 tkr | 324 tkr | 2 714 tkr |
| 2024 | 966 tkr | 230 tkr | 2 804 tkr |
| 2025 | 848 tkr | 166 tkr | 2 933 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 19,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −12,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 848 | 966 | 1 162 | 966 | 1 024 | 860 | 974 | 1 077 | 1 170 |
| Rörelseintäkter | 848 | 966 | 1 162 | 966 | 1 024 | 860 | 974 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 83 | 1 | 4 | 15 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 499 | 483 | 481 | 593 | 505 | 488 | 569 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 127 | – | – |
| Rörelsekostnader | 622 | 605 | 686 | 717 | 631 | 625 | 704 | – | – |
| Rörelseresultat | 226 | 361 | 476 | 249 | 393 | 235 | 270 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 3 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 67 | 134 | 153 | 90 | 82 | 110 | 106 | – | – |
| Finansiella poster | −60 | −131 | −152 | −90 | −82 | −110 | −106 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 166 | 230 | 324 | 159 | 311 | 125 | 163 | 342 | 548 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 14 | 25 | 41 | −19 | 9 | 9 | – | – |
| Resultat före skatt | 166 | 244 | 349 | 200 | 292 | 134 | 172 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 54 | 76 | 43 | 62 | 30 | 38 | – | – |
| Årets resultat | 129 | 190 | 273 | 157 | 230 | 105 | 134 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 095 | 4 217 | 4 340 | 4 462 | 4 584 | 4 706 | 4 828 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 095 | 4 217 | 4 340 | 4 462 | 4 584 | 4 706 | 4 828 | – | – |
| Kundfordringar | 32 | 79 | 117 | 59 | 73 | 137 | 263 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 133 | 150 | 123 | 130 | 229 | 379 | – | – |
| Kassa och bank | 1 162 | 1 097 | 1 050 | 1 040 | 900 | 679 | 509 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 257 | 1 230 | 1 200 | 1 164 | 1 030 | 908 | 888 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 352 | 5 448 | 5 539 | 5 625 | 5 613 | 5 614 | 5 716 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 694 | 2 504 | 2 331 | 2 174 | 1 944 | 1 839 | 1 705 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 823 | 2 694 | 2 604 | 2 331 | 2 174 | 1 944 | 1 839 | – | – |
| Eget kapital | 2 933 | 2 804 | 2 714 | 2 441 | 2 284 | 2 054 | 1 949 | – | – |
| Obeskattade reserver | 479 | 479 | 493 | 518 | 559 | 539 | 548 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 724 | 1 874 | 1 924 | 2 340 | 2 495 | 2 759 | 2 735 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | 34 | – | 0 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 217 | 291 | 408 | 327 | 276 | 261 | 483 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 352 | 5 448 | 5 539 | 5 625 | 5 613 | 5 614 | 5 716 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 100 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,9 % | 58,5 % | 56,1 % | 50,7 % | 48,6 % | 44,2 % | 41,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 578 % | 422 % | 294 % | 356 % | 374 % | 347 % | 184 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,7 % | 37,4 % | 41 % | 25,8 % | 38,4 % | 27,4 % | 27,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,6 % | 23,8 % | 27,9 % | 16,4 % | 30,4 % | 14,5 % | 16,8 % | 31,8 % | 46,9 % |
| Omsättningstillväxt | −12,2 % | −16,9 % | 20,3 % | −5,7 % | 19,1 % | −11,7 % | −9,6 % | −7,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 6,8 % | 10,1 % | 6,4 % | 10,1 % | 5,1 % | 6,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 129 tkr | 190 tkr |
| Byggnader mark | 4 095 tkr | 4 217 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 078 tkr | 7 078 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 983 tkr | 2 861 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 122 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 129 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | −273 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 933 tkr | 2 804 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 129 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 14 tkr |
| Forslag disposition | 2 823 tkr | 2 694 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 723 tkr | 2 694 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 124 tkr | 1 274 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 175 tkr | 175 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 175 tkr | 175 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 63 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 152 tkr | 198 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 724 tkr | 1 874 tkr |
| Periodiseringsfonder | 479 tkr | 479 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 100 tkr | 4 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 66 tkr | 94 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Förvaltnings AB Skruven 1Huvudarbetsställe
Frälsegårdsgatan 23, 461 54 Trollhättan
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556636-1506
Registreringsdatum
17 december 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.