Fosenlid Holding AB
559006-6873Aktiebolagreg. 2015
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−77 tkr
Soliditet
−2 092 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lievägen 9, 187 32 Täby
Postadress
c/o Lotta Lewing, Lievägen 9, 187 32 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet avseende VVS-, svets- och rörarbeten samt konsultverksamhet i anslutning därtill, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −82 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −22 tkr | – |
| 2023 | – | −40 tkr | 415 tkr |
| 2024 | – | −2 694 tkr | −2 279 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −201 tkr | −2 480 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −77 tkr | −2 557 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −2 092,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 21 | 27 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 21 | 27 | 27 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −21 | −27 | −27 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −63 | −180 | −2 667 | −13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −77 | −201 | −2 694 | −40 | −22 | −82 |
| Resultat före skatt | −77 | −201 | −2 694 | −40 | – | – |
| Årets resultat | −77 | −201 | −2 694 | −40 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 114 | 176 | 8 | 2 043 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 114 | 176 | 8 | 2 043 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 3 | 0 | 633 | – | – |
| Kassa och bank | 8 | 17 | 384 | 411 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 | 21 | 384 | 1 044 | – | – |
| Summa tillgångar | 122 | 197 | 393 | 3 087 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 530 | −2 329 | 365 | 405 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 607 | −2 530 | −2 329 | 365 | – | – |
| Eget kapital | −2 557 | −2 480 | −2 279 | 415 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 672 | 2 672 | 2 592 | 2 592 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 5 | 79 | 79 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 122 | 197 | 393 | 3 087 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −2 092,5 % | −1 258,7 % | −580,4 % | 13,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 112 % | 412 % | 484 % | 1 315 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3 % | 8,1 % | 118,2 % | −9,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 108 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 108 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 108 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 108 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 114 tkr | 176 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 348 tkr | 348 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 348 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 63 tkr | 172 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 234 tkr | 172 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −77 tkr | −201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −77 tkr | −201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 201 tkr | 2 694 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −201 tkr | −2 694 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −2 557 tkr | −2 480 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −77 tkr | −201 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −2 607 tkr | −2 530 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 607 tkr | −2 530 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 63 tkr | 180 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 470 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 672 tkr | 2 672 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Fosenlid Holding ABHuvudarbetsställe
Lievägen 9, 187 32 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559006-6873
Registreringsdatum
9 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.