swereg

Fotkliniken Mölndal Centrum AB

559201-6033Aktiebolagreg. 2019

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mölndal, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

929 tkr

+7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

207 tkr

+48 % mot föregående år

Soliditet

84 %

+2,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hagåkersgatan 2, 431 41 Mölndal

Postadress

c/o Jessica Björkvall, Hagåkersgatan 2, 431 41 Mölndal

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva hud- och fotvård och försäljning av fotvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019630 tkr163 tkr154 tkr
2020778 tkr107 tkr138 tkr
2021952 tkr214 tkr227 tkr
2022932 tkr243 tkr260 tkr
2023871 tkr145 tkr207 tkr
2024872 tkr140 tkr187 tkr
2025929 tkr207 tkr250 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 84,2 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 22,2 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning929872871932952778630
Övriga rörelseintäkter0000110
Rörelseintäkter929872871932953779630
Råvaror och förnödenheter2125212422240
Övriga externa kostnader180178168158180154177
Personalkostnader522525521492522478278
Av- och nedskrivningar041616161612
Rörelsekostnader723731726690739672467
Rörelseresultat206141145243214107163
Ränteintäkter och liknande00–00––
Räntekostnader och liknande0100000
Finansiella poster0−1−00−0−0−0
Resultat efter finansiella poster207140145243214107163
Bokslutsdispositioner–030––0−30
Resultat före skatt207140175243214107133
Skatt på årets resultat44303750442329
Årets resultat16311013819216984104

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar–0420365268
Anläggningstillgångar–0420365268
Kundfordringar6121155114
Kortfristiga fordringar404017510158
Kassa och bank257189251371302231172
Omsättningstillgångar297230268375312246180
Summa tillgångar297230272396349298248
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat37272017840
Fritt eget kapital20013715721017788104
Eget kapital250187207260227138154
Obeskattade reserver––030303030
Leverantörsskulder12951525105
Skatteskulder–01950232524
Kortfristiga skulder4742651069113064
Summa eget kapital och skulder297230272396349298248

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)18010013019016080–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet84,2 %81,5 %76,2 %71,7 %72 %54,2 %71,7 %
Kassalikviditet631 %541 %413 %355 %342 %189 %280 %
Rörelsemarginal22,2 %16,1 %16,6 %26 %22,5 %13,8 %25,8 %
Vinstmarginal22,2 %16 %16,6 %26 %22,4 %13,8 %25,8 %
Omsättningstillväxt6,5 %0,1 %−6,5 %−2,1 %22,4 %23,5 %–
Avkastning på eget kapital65,1 %58,6 %66,4 %74,1 %74,6 %60,9 %67,5 %
Omsättning per anställd929 tkr872 tkr871 tkr932 tkr952 tkr778 tkr630 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital163 tkr110 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat163 tkr110 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−110 tkr−138 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning110 tkr138 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr130 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition200 tkr137 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning20 tkr37 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning180 tkr100 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter07 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden80 tkr80 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar80 tkr80 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–4 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr21 tkr
Ovriga kortfristiga skulder28 tkr27 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter6 tkr7 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Fotkliniken Mölndal Centrum ABHuvudarbetsställe

    Hagåkersgatan 2, 431 41 Mölndal

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559201-6033

Registreringsdatum

8 april 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mölndal, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler