Fotograf Nathalie Malic AB
556982-7917Aktiebolagreg. 2014
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
848 tkr
Resultat efter fin. poster
136 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Fotograf Nathalie Malic
fotografnathalie.se
Adresser
Besöksadress
Sedumbacken 3, 168 75 Bromma
Postadress
Sedumbacken 3, 168 75 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet som fotograf och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 576 tkr | 15 tkr | – |
| 2018 | 419 tkr | 29 tkr | – |
| 2019 | 616 tkr | 24 tkr | 86 tkr |
| 2020 | 853 tkr | 159 tkr | 185 tkr |
| 2021 | 778 tkr | 121 tkr | – |
| 2022 | 837 tkr | 136 tkr | 289 tkr |
| 2023 | 672 tkr | 20 tkr | 307 tkr |
| 2024 | 1 015 tkr | 275 tkr | 351 tkr |
| 2025 | 848 tkr | 136 tkr | 313 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,7 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −16,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 848 | 1 015 | 672 | 837 | 778 | 853 | 616 | 419 | 576 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 6 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 848 | 1 015 | 672 | 837 | – | 859 | 616 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 1 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 205 | 234 | 139 | 178 | – | 170 | 136 | – | – |
| Personalkostnader | 501 | 501 | 511 | 522 | – | 529 | 453 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 712 | 740 | 651 | 700 | – | 700 | 591 | – | – |
| Rörelseresultat | 136 | 275 | 20 | 137 | – | 159 | 25 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −0 | – | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 275 | 20 | 136 | 121 | 159 | 24 | 29 | 15 |
| Bokslutsdispositioner | 8 | 8 | 4 | 0 | – | 0 | −8 | – | – |
| Resultat före skatt | 144 | 284 | 24 | 136 | – | 159 | 16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 59 | 6 | 29 | – | 35 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 112 | 224 | 18 | 108 | – | 124 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 31 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 32 | 14 | 26 | 25 | – | 123 | 35 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 14 | 26 | 36 | – | 123 | 40 | – | – |
| Kassa och bank | 386 | 465 | 367 | 378 | – | 239 | 206 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 418 | 479 | 393 | 414 | – | 362 | 246 | – | – |
| Summa tillgångar | 449 | 479 | 393 | 414 | – | 362 | 246 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 151 | 77 | 239 | 131 | – | 11 | 25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 263 | 301 | 257 | 239 | – | 135 | 36 | – | – |
| Eget kapital | 313 | 351 | 307 | 289 | – | 185 | 86 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 8 | 16 | 20 | – | 20 | 20 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 40 | 47 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 4 | 0 | 4 | – | 4 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 24 | −29 | 12 | – | 29 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 136 | 120 | 70 | 105 | – | 117 | 92 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 449 | 479 | 393 | 414 | – | 362 | 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 150 | 180 | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,7 % | 74,5 % | 81,4 % | 73,7 % | – | 55,7 % | 41,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 307 % | 398 % | 564 % | 395 % | – | 310 % | 268 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | 27,1 % | 3 % | 16,4 % | – | 18,7 % | 4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16 % | 27,1 % | 3 % | 16,3 % | 15,6 % | 18,7 % | 3,9 % | 7 % | 2,6 % |
| Omsättningstillväxt | −16,5 % | 51 % | −19,7 % | 7,6 % | −8,8 % | 38,5 % | 47,2 % | −27,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 63,9 % | 5,9 % | 37,4 % | – | 67 % | 12,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 848 tkr | 1 015 tkr | 672 tkr | 837 tkr | – | 853 tkr | 616 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 112 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 112 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −224 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 224 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 351 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 112 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 180 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 8 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition | 263 tkr | 301 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 263 tkr | 151 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 113 tkr | 92 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Fotograf Nathalie Malic ABHuvudarbetsställe
Sedumbacken 3, 168 75 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-7917
Registreringsdatum
12 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.