Four Elements AB
556899-1698Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 799 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 882 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
2
Four Elements
fourelements.com
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 27 Plan 2, 111 56 Stockholm
Postadress
c/o Kingscross Ab, Kungsgatan 27 Plan 2, 111 56 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 726 tkr | −2 263 tkr | – |
| 2023 | 2 974 tkr | −641 tkr | – |
| 2024 | 3 670 tkr | −13 960 tkr | 207 683 tkr |
| 2025 | 3 799 tkr | −9 882 tkr | 192 901 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,4 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal −260,1 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt 3,5 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 799 | 3 670 | 2 974 | 726 |
| Rörelseintäkter | 3 799 | 3 670 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 028 | 4 217 | – | – |
| Personalkostnader | 1 580 | 1 330 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 274 | 150 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 882 | 5 697 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 083 | −2 027 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 528 | 1 997 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −7 799 | −11 934 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 882 | −13 960 | −641 | −2 263 |
| Resultat före skatt | −9 882 | −13 960 | – | – |
| Årets resultat | −9 882 | −13 960 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 011 | 1 063 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 119 374 | 123 039 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 120 385 | 124 101 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 155 | 36 492 | – | – |
| Kassa och bank | 50 807 | 69 874 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 92 961 | 106 366 | – | – |
| Summa tillgångar | 213 346 | 230 468 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 202 683 | 221 543 | – | – |
| Fritt eget kapital | 192 801 | 207 583 | – | – |
| Eget kapital | 192 901 | 207 683 | – | – |
| Leverantörsskulder | 47 | 930 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 445 | 22 784 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 213 346 | 230 468 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 % | 90,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 455 % | 467 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −54,8 % | −55,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −260,1 % | −380,4 % | −21,6 % | −311,7 % |
| Omsättningstillväxt | 3,5 % | 23,4 % | 309,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −5,1 % | −6,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 900 tkr | 1 835 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 805 tkr | 6 805 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 6 805 tkr | 6 805 tkr |
| Andelar koncernforetag | 68 756 tkr | 72 144 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 92 010 tkr | 86 071 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 5 938 tkr | 7 040 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 9 326 tkr | 13 928 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 23 254 tkr | 13 928 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −9 882 tkr | −13 960 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 882 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 960 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 960 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 900 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 673 tkr | 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 43 813 tkr | 44 090 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 43 813 tkr | 44 090 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 3 610 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 333 tkr | 1 969 tkr |
| Forslag disposition | 192 801 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 192 801 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 157 tkr | 5 539 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 791 tkr | 1 063 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 591 tkr | 1 369 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 580 tkr | 306 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 222 tkr | 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 274 tkr | 150 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 9 326 tkr | 13 928 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 526 tkr | 26 783 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 663 tkr | 99 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 220 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 18 219 tkr | 21 476 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 3 799 tkr | 3 670 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 517 tkr | 268 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Four Elements ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 27 Plan 2, 111 56 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556899-1698
Registreringsdatum
16 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.