Four In The City AB
559020-3104Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
697 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lundgatan 8 C Lgh 1102, 416 61 Göteborg
Postadress
c/o Brandeby, Lundgatan 8 C Lgh 1102, 416 61 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Ägande, förvaltning och uthyrning av fastigheter, lokaler och bostäder. Redovisnings- och marknadsföringstjänster. Handel med och förvaltning av värdepapper. Detaljhandel och utbildning inom hälsa, friskvård, personlig utveckling och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 176 tkr | −30 tkr | – |
| 2017 | 192 tkr | 29 tkr | – |
| 2018 | 811 tkr | 9 tkr | 53 tkr |
| 2019 | 814 tkr | 8 tkr | 55 tkr |
| 2020 | 817 tkr | 2 tkr | 56 tkr |
| 2021 | 921 tkr | 76 tkr | 113 tkr |
| 2022 | 817 tkr | 71 tkr | 164 tkr |
| 2023 | 931 tkr | 19 tkr | 176 tkr |
| 2024 | 839 tkr | 62 tkr | 223 tkr |
| 2025 | 697 tkr | 11 tkr | 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,6 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 1,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −16,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 697 | 839 | 931 | 817 | 921 | 817 | 814 | 811 | 192 | 176 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 27 | 27 | 26 | 10 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 697 | 839 | 931 | 844 | 947 | 844 | 824 | 811 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | – | – | – | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 173 | 160 | 81 | 129 | 157 | 120 | 183 | 253 | – | – |
| Personalkostnader | 513 | 611 | 829 | 643 | 714 | 721 | 624 | 550 | – | – |
| Rörelsekostnader | 686 | 776 | 912 | 773 | 871 | 841 | 817 | 803 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 | 62 | 19 | 71 | 76 | 2 | 8 | 9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 62 | 19 | 71 | 76 | 2 | 8 | 9 | 29 | −30 |
| Resultat före skatt | 11 | 62 | 19 | 71 | 76 | 2 | 8 | 9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 16 | 7 | 20 | 19 | 2 | 5 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 7 | 47 | 12 | 52 | 57 | 0 | 2 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 47 | 81 | 92 | 84 | 92 | 82 | 59 | 100 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 99 | 113 | 109 | 94 | 110 | 89 | 102 | – | – |
| Kassa och bank | 153 | 194 | 169 | 155 | 175 | 31 | 24 | 23 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 275 | 293 | 281 | 264 | 269 | 141 | 113 | 125 | – | – |
| Summa tillgångar | 275 | 293 | 281 | 264 | 269 | 141 | 113 | 125 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 173 | 126 | 114 | 63 | 6 | 5 | 3 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 180 | 173 | 126 | 114 | 63 | 6 | 5 | 3 | – | – |
| Eget kapital | 230 | 223 | 176 | 164 | 113 | 56 | 55 | 53 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 15 | 14 | −1 | 2 | −19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 45 | 70 | 105 | 100 | 157 | 85 | 58 | 72 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 275 | 293 | 281 | 264 | 269 | 141 | 113 | 125 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,6 % | 76 % | 62,6 % | 62,3 % | 41,8 % | 39,5 % | 48,9 % | 42,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 610 % | 417 % | 267 % | 265 % | 172 % | 165 % | 196 % | 173 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 7,4 % | 2 % | 8,7 % | 8,3 % | 0,3 % | 1 % | 1,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,6 % | 7,4 % | 2 % | 8,7 % | 8,3 % | 0,3 % | 1 % | 1,1 % | 15,2 % | −17,2 % |
| Omsättningstillväxt | −16,9 % | −9,9 % | 13,9 % | −11,2 % | 12,7 % | 0,4 % | 0,3 % | 322,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 20,9 % | 6,7 % | 31,6 % | 50,5 % | 0,8 % | 4,3 % | 7,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 839 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 7 tkr | 47 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 230 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 180 tkr | 173 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 130 tkr | 173 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 70 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Four In The City ABHuvudarbetsställe
Lundgatan 8 C Lgh 1102, 416 61 Göteborg
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559020-3104
Registreringsdatum
9 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 82.300 – Arrangemang av kongresser och mässor
- SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.