Frank Management AB
559402-6758Aktiebolagreg. 2022
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
593 tkr
Resultat efter fin. poster
87 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegnérgatan 12 A, 752 27 Uppsala
Postadress
Tegnérgatan 12 A, 752 27 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning. Med konsultverksamhet inom försäljning avser att de anställda arbetar med försäljning av kaffe och kaffemaskiner till privatpersoner och andra företag samt utbildning till andra säljare som arbetar inom samma område.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 0 tkr | – |
| 2023 | 632 tkr | 33 tkr | 27 tkr |
| 2024 | 373 tkr | 26 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 593 tkr | 87 tkr | 108 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 14,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 59 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 593 | 373 | 632 | – |
| Rörelseintäkter | 593 | 373 | 632 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 27 | 8 | – |
| Övriga externa kostnader | 394 | 299 | 376 | – |
| Personalkostnader | 86 | 22 | 215 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 506 | 348 | 600 | – |
| Rörelseresultat | 87 | 25 | 32 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | 26 | 33 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 19 | −19 | – |
| Resultat före skatt | 87 | 45 | 14 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 21 | 12 | – |
| Årets resultat | 57 | 24 | 2 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 40 | – | – | – |
| Kundfordringar | 49 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 0 | 0 | – |
| Kassa och bank | 136 | 126 | 188 | – |
| Omsättningstillgångar | 184 | 126 | 188 | – |
| Summa tillgångar | 225 | 126 | 188 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 26 | 2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 26 | 2 | – |
| Eget kapital | 108 | 51 | 27 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 19 | – |
| Långfristiga skulder | 25 | – | – | – |
| Skatteskulder | 39 | 33 | 12 | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 75 | 142 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 225 | 126 | 188 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48 % | 40,9 % | 22,5 % | – |
| Kassalikviditet | 200 % | 169 % | 133 % | – |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 6,7 % | 5,1 % | – |
| Vinstmarginal | 14,7 % | 6,9 % | 5,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 59 % | −40,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,8 % | 47,5 % | 7,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 297 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 57 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 57 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 19 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 42 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 25 okt. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Frank Management ABHuvudarbetsställe
Tegnérgatan 12 A, 752 27 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559402-6758
Registreringsdatum
25 oktober 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.