Frankly AB
559277-3948Aktiebolagreg. 2020
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
997 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
–
Hem
frankly.se
Adresser
Besöksadress
Margretelundsgatan 22, 412 67 Göteborg
Postadress
Margretelundsgatan 22, 412 67 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −3 tkr | 47 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −4 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 557 tkr | 607 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 541 tkr | 953 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 997 tkr | 1 950 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,2 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 3 | 2 | 4 | 3 |
| Rörelsekostnader | 3 | 3 | 2 | 4 | 3 |
| Rörelseresultat | −3 | −3 | −2 | −4 | −3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 600 | 560 | – | – |
| Finansiella poster | 1 000 | 544 | 560 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 997 | 541 | 557 | −4 | −3 |
| Resultat före skatt | 997 | 541 | 557 | −4 | −3 |
| Årets resultat | 997 | 541 | 557 | −4 | −3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 382 | 5 382 | 220 | 185 | 175 |
| Anläggningstillgångar | 5 382 | 5 382 | 220 | 185 | 175 |
| Kortfristiga fordringar | 1 000 | 600 | 5 457 | 5 262 | 2 210 |
| Kassa och bank | 71 | 74 | 33 | 1 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 071 | 674 | 5 490 | 5 263 | 2 214 |
| Summa tillgångar | 6 453 | 6 056 | 5 710 | 5 448 | 2 389 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 903 | 362 | 0 | 4 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 900 | 903 | 557 | 0 | −3 |
| Eget kapital | 1 950 | 953 | 607 | 50 | 47 |
| Långfristiga skulder | 4 503 | 5 103 | 5 103 | 5 103 | 2 110 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 295 | 232 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 453 | 6 056 | 5 710 | 5 448 | 2 389 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,2 % | 15,7 % | 10,6 % | 0,9 % | 2 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 1 786 % | 954 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 % | 56,7 % | 91,8 % | −7,4 % | −6,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag | 120 tkr | 120 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 120 tkr | 120 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 997 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 997 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −541 tkr | −557 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 541 tkr | 557 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 950 tkr | 953 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 997 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 195 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 000 tkr | 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 262 tkr | 5 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 262 tkr | 5 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 0 | 195 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 900 tkr | 903 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 900 tkr | 903 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 503 tkr | 5 103 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Frankly ABHuvudarbetsställe
Margretelundsgatan 22, 412 67 Göteborg
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559277-3948
Registreringsdatum
19 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.