Fräntorps Måleri Färg och Design AB
556972-1755Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
4 158 tkr
Resultat efter fin. poster
−103 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Heliotropvägen 10, 416 76 Göteborg
Postadress
c/o Fräntorps Måleri, Heliotropvägen 10, 416 76 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utföra måleritjänster och annan härmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4 302 tkr | 1 468 tkr | – |
| 2017 | 3 776 tkr | 706 tkr | – |
| 2018 | 3 856 tkr | 381 tkr | 1 545 tkr |
| 2019 | 2 906 tkr | −287 tkr | 1 529 tkr |
| 2020 | 2 628 tkr | 387 tkr | 1 830 tkr |
| 2021 | 4 293 tkr | 890 tkr | 2 160 tkr |
| 2022 | 4 901 tkr | 488 tkr | 2 826 tkr |
| 2023 | 6 133 tkr | 1 659 tkr | 3 960 tkr |
| 2024 | 4 158 tkr | −103 tkr | 4 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −32,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 158 | 6 133 | 4 901 | 4 293 | 2 628 | 2 906 | 3 856 | 3 776 | 4 302 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 172 | 6 | 4 | 66 | 15 | 37 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 158 | 6 305 | 4 906 | 4 298 | 2 694 | 2 921 | 3 893 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 294 | 1 237 | 1 402 | 669 | 456 | 361 | 752 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 570 | 1 450 | 922 | 733 | 514 | 404 | 460 | – | – |
| Personalkostnader | 2 369 | 1 929 | 2 082 | 1 988 | 1 320 | 2 430 | 2 275 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 11 | 12 | 17 | 16 | 13 | 13 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 22 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 260 | 4 649 | 4 419 | 3 408 | 2 306 | 3 208 | 3 500 | – | – |
| Rörelseresultat | −102 | 1 656 | 488 | 890 | 388 | −287 | 392 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | −0 | 0 | 1 | 0 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 2 | 0 | −0 | −1 | −0 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −103 | 1 659 | 488 | 890 | 387 | −287 | 381 | 706 | 1 468 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 367 | −200 | 0 | 276 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −103 | 1 659 | 855 | 690 | 387 | −11 | 381 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 345 | 189 | 149 | 86 | 5 | 104 | – | – |
| Årets resultat | −116 | 1 313 | 666 | 540 | 301 | −16 | 277 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 178 | 0 | 33 | 45 | 62 | 19 | 32 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 228 | 50 | 83 | 95 | 112 | 69 | 82 | – | – |
| Kundfordringar | 243 | 483 | 279 | 503 | 190 | 175 | 560 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 534 | 735 | 473 | 643 | 652 | 603 | 991 | – | – |
| Kassa och bank | 4 872 | 4 839 | 3 619 | 2 671 | 1 838 | 1 984 | 1 806 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 406 | 5 574 | 4 092 | 3 314 | 2 490 | 2 587 | 2 797 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 634 | 5 624 | 4 175 | 3 409 | 2 602 | 2 656 | 2 878 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 339 | 2 596 | 2 110 | 1 570 | 1 479 | 1 495 | 1 218 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 222 | 3 910 | 2 776 | 2 110 | 1 780 | 1 479 | 1 495 | – | – |
| Eget kapital | 4 272 | 3 960 | 2 826 | 2 160 | 1 830 | 1 529 | 1 545 | – | – |
| Obeskattade reserver | 200 | 200 | 200 | 567 | 367 | 367 | 643 | – | – |
| Leverantörsskulder | 68 | 113 | 0 | 25 | 25 | 0 | 105 | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 396 | 271 | 168 | 91 | 22 | 147 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 162 | 1 465 | 1 148 | 682 | 406 | 760 | 691 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 634 | 5 624 | 4 175 | 3 409 | 2 602 | 2 656 | 2 878 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 400 | – | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,6 % | 73,2 % | 71,5 % | 76,6 % | 81,5 % | 68,6 % | 71,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 465 % | 381 % | 356 % | 486 % | 614 % | 341 % | 405 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 27 % | 10 % | 20,7 % | 14,8 % | −9,9 % | 10,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,5 % | 27 % | 10 % | 20,7 % | 14,7 % | −9,9 % | 9,9 % | 18,7 % | 34,1 % |
| Omsättningstillväxt | −32,2 % | 25,2 % | 14,1 % | 63,4 % | −9,6 % | −24,6 % | 2,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,7 % | 33,2 % | 23,6 % | 25 % | 16,4 % | −1 % | 18 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 386 tkr | 2 044 tkr | 1 634 tkr | 1 431 tkr | 876 tkr | 969 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −116 tkr | 1 313 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −116 tkr | 1 313 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 942 tkr | −666 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 942 tkr | 666 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 180 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 4 222 tkr | 3 910 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 022 tkr | 3 510 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 400 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | −1 |
| Inventarier verktyg installationer | 178 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 206 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 27 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 206 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 126 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 126 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 11 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | −22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 291 tkr | 252 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 186 tkr | 57 tkr |
| Periodiseringsfonder | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 885 tkr | 898 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Fräntorps Måleri Färg och Design ABHuvudarbetsställe
Heliotropvägen 10, 416 76 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556972-1755
Registreringsdatum
20 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.