Frecla AB
556907-3272Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 843 tkr
Resultat efter fin. poster
255 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Frecla AB | Digital produktutveckling, system och affärsutveckling
Frecla AB utvecklar digitala produkter och system – från affärsanalys och systemdesign till prototyp, utveckling och produktion. 25+ års erfarenhet inom försäkring, affär och IT.
frecla.se
Adresser
Besöksadress
Fågelhundsgatan 8, 115 45 Stockholm
Postadress
c/o Ridderstolpe, Fågelhundsgatan 8, 115 45 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Datakonsultverksamhet (utveckling av datasystem).
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −4 tkr | 27 tkr |
| 2019 | – | −4 tkr | 23 tkr |
| 2020 | 803 tkr | 287 tkr | 205 tkr |
| 2021 | 1 490 tkr | 85 tkr | 167 tkr |
| 2022 | 1 672 tkr | 298 tkr | 243 tkr |
| 2023 | 2 749 tkr | 1 037 tkr | 819 tkr |
| 2024 | 1 621 tkr | 102 tkr | 355 tkr |
| 2025 | 1 843 tkr | 255 tkr | 299 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 13,8 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 13,7 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 843 | 1 621 | 2 749 | 1 672 | 1 490 | 803 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 843 | 1 621 | 2 749 | 1 672 | 1 490 | 803 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 67 | 75 | 53 | 83 | 30 | 4 | 4 |
| Personalkostnader | 1 505 | 1 464 | 1 636 | 1 317 | 1 321 | 486 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 582 | 1 534 | 1 715 | 1 373 | 1 405 | 516 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | 262 | 86 | 1 035 | 299 | 85 | 287 | −4 | −4 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 16 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | 16 | 2 | −1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 255 | 102 | 1 037 | 298 | 85 | 287 | −4 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | −70 | −70 | 0 | −60 | – | – |
| Resultat före skatt | 255 | 302 | 967 | 228 | 85 | 227 | −4 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 65 | 201 | 48 | 18 | 45 | – | – |
| Årets resultat | 199 | 237 | 766 | 180 | 66 | 182 | −4 | −4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 198 | 198 | 610 | 270 | 270 | 166 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 316 | 291 | 618 | 277 | 274 | 332 | 9 | 9 |
| Kassa och bank | 522 | 757 | 1 350 | 583 | 534 | 213 | 17 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 838 | 1 048 | 1 968 | 861 | 808 | 545 | 26 | 30 |
| Summa tillgångar | 838 | 1 048 | 1 968 | 861 | 808 | 545 | 26 | 30 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 50 | 69 | 3 | 13 | 51 | −27 | −23 | −19 |
| Fritt eget kapital | 249 | 305 | 769 | 193 | 117 | 155 | −27 | −23 |
| Eget kapital | 299 | 355 | 819 | 243 | 167 | 205 | 23 | 27 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 200 | 130 | 60 | 60 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 83 | – | – | – |
| Skatteskulder | 41 | 254 | 214 | 8 | 48 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 539 | 693 | 949 | 488 | 581 | 280 | 3 | 3 |
| Summa eget kapital och skulder | 838 | 1 048 | 1 968 | 861 | 808 | 545 | 26 | 30 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 240 | 255 | 700 | 190 | 104 | 104 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,7 % | 33,9 % | 49,7 % | 40,2 % | 26,6 % | 46,4 % | 88,6 % | 90 % |
| Kassalikviditet | 156 % | 151 % | 207 % | 176 % | 139 % | 195 % | 875 % | 1 000 % |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | 5,3 % | 37,6 % | 17,9 % | 5,7 % | 35,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,8 % | 6,3 % | 37,7 % | 17,8 % | 5,7 % | 35,7 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 13,7 % | −41,1 % | 64,4 % | 12,3 % | 85,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,4 % | 66,6 % | 93,6 % | 74 % | 39,6 % | 88,7 % | −16,1 % | −16,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 843 tkr | 1 621 tkr | 2 749 tkr | 1 672 tkr | 1 490 tkr | 803 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 199 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 199 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −237 tkr | −766 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 237 tkr | 766 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 255 tkr | 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 200 tkr |
| Forslag disposition | 249 tkr | 305 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 240 tkr | 255 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | 87 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 488 tkr | 429 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 111 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Frecla ABHuvudarbetsställe
Fågelhundsgatan 8, 115 45 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556907-3272
Registreringsdatum
19 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.