Fredrik Bromée Konsult AB
556689-4308Aktiebolagreg. 2005
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
791 tkr
Resultat efter fin. poster
455 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenbergsvägen 1 A, 752 41 Uppsala
Postadress
Stenbergsvägen 1 A, 752 41 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende system- och programvara, utgivning av programvaror samt handel med fast egendom jämte därmed förenlig verksamhet. Dessutom kommer bolaget att erbjuda uthyrning av fritidsutrustning såsom skid- och vattensportutrustning, samt genomföra guidade turer inom natur- och äventyrsområden. Fastighetsförvaltning och köp och försäljning av skog kommer också att ingå i bolagets verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 tkr | −2 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −5 tkr | −169 tkr |
| 2020 | 2 169 tkr | 1 832 tkr | 1 326 tkr |
| 2021 | 4 468 tkr | 3 352 tkr | 2 087 tkr |
| 2022 | 4 192 tkr | 2 329 tkr | 1 932 tkr |
| 2023 | 3 874 tkr | 1 845 tkr | 2 531 tkr |
| 2024 | 3 832 tkr | 1 549 tkr | 3 337 tkr |
| 2025 | 791 tkr | 455 tkr | 3 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 57,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −79,4 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 791 | 3 832 | 3 874 | 4 192 | 4 468 | 2 169 | 0 | 5 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 809 | 3 832 | 3 874 | 4 192 | 4 468 | 2 169 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 233 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 290 | 607 | 394 | 332 | 216 | 219 | 5 | – |
| Personalkostnader | 447 | 1 668 | 1 707 | 1 572 | 804 | 134 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 970 | 2 275 | 2 100 | 1 904 | 1 020 | 352 | 5 | – |
| Rörelseresultat | −161 | 1 557 | 1 774 | 2 288 | 3 449 | 1 817 | −5 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 48 | 91 | 63 | 15 | 25 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 55 | 20 | 22 | 112 | 10 | 0 | – |
| Finansiella poster | 615 | −7 | 71 | 41 | −97 | 15 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 455 | 1 549 | 1 845 | 2 329 | 3 352 | 1 832 | −5 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | 125 | −380 | −450 | −575 | −825 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 580 | 1 169 | 1 395 | 1 754 | 2 527 | 1 832 | −5 | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 254 | 296 | 363 | 541 | 337 | 0 | – |
| Årets resultat | 577 | 916 | 1 099 | 1 390 | 1 986 | 1 495 | −5 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 380 | 3 922 | 3 535 | 1 919 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 380 | 3 922 | 3 535 | 1 919 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 508 | 0 | 329 | 387 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 562 | 1 074 | 434 | 676 | 669 | 1 | – |
| Kassa och bank | 1 062 | 1 305 | 348 | 1 221 | 2 752 | 1 412 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 124 | 1 867 | 1 422 | 1 655 | 3 429 | 2 081 | 3 | – |
| Summa tillgångar | 5 505 | 5 789 | 4 957 | 3 574 | 3 429 | 2 081 | 3 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 2 627 | 2 321 | 1 332 | 442 | 1 | −269 | −264 | – |
| Fritt eget kapital | 3 204 | 3 237 | 2 431 | 1 832 | 1 987 | 1 226 | −269 | – |
| Eget kapital | 3 304 | 3 337 | 2 531 | 1 932 | 2 087 | 1 326 | −169 | – |
| Obeskattade reserver | 2 105 | 2 230 | 1 850 | 1 400 | 825 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 51 | 442 | 337 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 95 | 222 | 576 | 242 | 517 | 755 | 172 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 505 | 5 789 | 4 957 | 3 574 | 3 429 | 2 081 | 3 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 225 | 610 | 110 | – | 970 | 1 225 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 % | 88,2 % | 80,7 % | 85,2 % | 80 % | 63,7 % | −5 570,7 % | – |
| Kassalikviditet | 1 179 % | 842 % | 247 % | 685 % | 664 % | 276 % | 2 % | – |
| Rörelsemarginal | −20,3 % | 40,6 % | 45,8 % | 54,6 % | 77,2 % | 83,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 57,5 % | 40,4 % | 47,6 % | 55,6 % | 75 % | 84,5 % | – | −34,7 % |
| Omsättningstillväxt | −79,4 % | −1,1 % | −7,6 % | −6,2 % | 106 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 27,5 % | 43,4 % | 72 % | 95,2 % | 112,8 % | 3,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 791 tkr | 3 832 tkr | 3 874 tkr | 4 192 tkr | 4 468 tkr | 2 169 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 230 tkr | 250 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 230 tkr | 250 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden aterbetalning lamnat aktieagartillskott | 20 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 4 150 tkr | 3 672 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 150 tkr | 3 672 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 22 tkr | 35 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 500 tkr | 422 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 577 tkr | 916 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 577 tkr | 916 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −916 tkr | −1 099 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 916 tkr | 1 099 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 610 tkr | 110 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 125 tkr | −380 tkr |
| Forslag disposition | 3 204 tkr | 3 237 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 979 tkr | 2 627 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 220 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 tkr | 342 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 55 tkr | 177 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 105 tkr | 2 230 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 610 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Fredrik Bromée Konsult ABHuvudarbetsställe
Stenbergsvägen 1 A, 752 41 Uppsala
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556689-4308
Registreringsdatum
3 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 77.210 – Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- EEB Naturupplevelser – särskilt företagsnamn, registrerat 28 mars 2024. För den del av verksamheten som avser uthyrning av fritidsutrustning såsom skid- och vattensportutrustning, samt genomförande av guidade turer inom natur- och äventyrsområden.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.