FreedomFirst training AB
556983-5928Aktiebolagreg. 2014
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 295 tkr
Resultat efter fin. poster
2 412 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Allévägen 6, 186 39 Vallentuna
Postadress
Allévägen 6, 186 39 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, referensmarknadsföring och utbildning inom marknadsföring och företagsutveckling. Även konsultverksamhet inom ledarskap-, person- och organisationsutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga och förvalta värdepapper, vidare skall bolaget genom förvärv, innehav och avyttring av aktier och andra värdepapper samt genom konsultverksamhet och partnerskap tillhandahålla dessa företag riskkapital, management och affärsstöd. Verksamheten skall inte vara av sådan art som kräver tillstånd enligt lagen (1991:981) om värdepappersrörelse.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 161 tkr | 57 tkr | – |
| 2017 | 348 tkr | 39 tkr | – |
| 2018 | 423 tkr | 35 tkr | 129 tkr |
| 2019 | 669 tkr | 58 tkr | 119 tkr |
| 2020 | 828 tkr | 116 tkr | 202 tkr |
| 2021 | 1 460 tkr | 19 tkr | 215 tkr |
| 2022 | 2 439 tkr | 197 tkr | 321 tkr |
| 2023 | 4 032 tkr | 271 tkr | 431 tkr |
| 2024 | 5 750 tkr | 1 275 tkr | 1 367 tkr |
| 2025 | 10 295 tkr | 2 412 tkr | 2 337 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 23,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 79 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 295 | 5 750 | 4 032 | 2 439 | 1 460 | 828 | 669 | 423 | 348 | 161 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 504 | 0 | 5 | −4 | 82 | 45 | 118 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 311 | 6 254 | 4 032 | 2 444 | 1 456 | 910 | 715 | 542 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 442 | 2 109 | 1 447 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 24 | 2 | 9 | 22 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 332 | 1 129 | 895 | 1 189 | 589 | 261 | 260 | 188 | – | – |
| Personalkostnader | 3 109 | 1 740 | 1 412 | 1 057 | 823 | 538 | 388 | 296 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 888 | 4 979 | 3 757 | 2 247 | 1 437 | 801 | 657 | 506 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 422 | 1 275 | 275 | 197 | 19 | 108 | 58 | 36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 1 | 4 | 1 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −10 | −0 | −4 | −0 | 0 | 8 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 412 | 1 275 | 271 | 197 | 19 | 116 | 58 | 35 | 39 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | 84 | – | 0 | −56 | 0 | −28 | 0 | 29 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 495 | 1 275 | 271 | 141 | 19 | 89 | 58 | 64 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 525 | 269 | 61 | 35 | 7 | 6 | 18 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 1 970 | 1 006 | 210 | 106 | 13 | 83 | 40 | 61 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 407 | 47 | 47 | 55 | 55 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 467 | 47 | 47 | 55 | 55 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | 91 | 91 | 0 | 34 | 78 | 109 | 11 | 28 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 941 | 892 | 204 | 270 | 151 | 116 | 12 | 28 | – | – |
| Kassa och bank | 1 921 | 1 440 | 629 | 341 | 205 | 165 | 58 | 55 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 862 | 2 331 | 833 | 611 | 356 | 282 | 70 | 84 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 329 | 2 378 | 880 | 666 | 411 | 381 | 170 | 183 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 317 | 311 | 171 | 132 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 287 | 1 317 | 381 | 271 | 165 | 152 | 69 | 79 | – | – |
| Eget kapital | 2 337 | 1 367 | 431 | 321 | 215 | 202 | 119 | 129 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 84 | 84 | 84 | 28 | 28 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 4 | 44 | 27 | 12 | 19 | – | – |
| Leverantörsskulder | 318 | 110 | 17 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 737 | 282 | 60 | 17 | 8 | 10 | −5 | −2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 991 | 927 | 365 | 258 | 125 | 125 | 38 | 35 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 329 | 2 378 | 880 | 666 | 411 | 381 | 170 | 183 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 1 000 | 70 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54 % | 60,3 % | 56,5 % | 58,2 % | 57,6 % | 58,7 % | 70,1 % | 70,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 251 % | 228 % | 237 % | 286 % | 226 % | 182 % | 238 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,5 % | 22,2 % | 6,8 % | 8,1 % | 1,3 % | 13,1 % | 8,7 % | 8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,4 % | 22,2 % | 6,7 % | 8,1 % | 1,3 % | 14 % | 8,7 % | 8,3 % | 11,2 % | 35,4 % |
| Omsättningstillväxt | 79 % | 42,6 % | 65,3 % | 67,1 % | 76,3 % | 23,8 % | 58,2 % | 21,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 % | 73,6 % | 48,7 % | 33,1 % | 5,9 % | 41,2 % | 33,8 % | 47,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 574 tkr | 1 917 tkr | 1 344 tkr | 813 tkr | 730 tkr | 414 tkr | 669 tkr | 423 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 407 tkr | 47 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 987 tkr | 47 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 941 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 9 | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 970 tkr | 1 006 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 970 tkr | 1 006 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 006 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 006 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 970 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 84 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 143 tkr | 583 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 287 tkr | 1 317 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 287 tkr | 317 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 307 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 63 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 63 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 399 tkr | 152 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 758 tkr | 492 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 84 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 179 tkr | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
FreedomFirst training ABHuvudarbetsställe
Allévägen 6, 186 39 Vallentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556983-5928
Registreringsdatum
19 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.993 – Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.