Fresema Skogsavverkning Aktiebolag
556473-6600Aktiebolagreg. 1993
Skellefteå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 235 tkr
Resultat efter fin. poster
1 283 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrstigen 3 Bv, 931 56 Skellefteå
Postadress
Norrstigen 3 Bv, 931 56 Skellefteå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skogsavverkning och transporter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 606 tkr | −25 tkr | – |
| 2021 | 3 645 tkr | 645 tkr | – |
| 2022 | 2 983 tkr | 92 tkr | – |
| 2023 | 4 675 tkr | 603 tkr | 4 745 tkr |
| 2024 | 3 555 tkr | 998 tkr | 5 672 tkr |
| 2025 | 4 235 tkr | 1 283 tkr | 5 855 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,2 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 30,3 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 19,1 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 235 | 3 555 | 4 675 | 2 983 | 3 645 | 2 606 |
| Övriga rörelseintäkter | 651 | 144 | 144 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 886 | 3 700 | 4 819 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 520 | 1 587 | 2 895 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 396 | 281 | 255 | – | – | – |
| Personalkostnader | 621 | 615 | 588 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 986 | 573 | 653 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 523 | 3 057 | 4 391 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 364 | 643 | 427 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 57 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 89 | −4 | 110 | – | – | – |
| Finansiella poster | −80 | 356 | 176 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 283 | 998 | 603 | 92 | 645 | −25 |
| Bokslutsdispositioner | −1 047 | 98 | 261 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 236 | 1 097 | 865 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 169 | 123 | – | – | – |
| Årets resultat | 183 | 928 | 742 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 410 | 1 466 | 1 797 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 129 | 4 889 | 3 692 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 539 | 6 355 | 5 489 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 136 | 829 | 725 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 164 | – | – | – |
| Kassa och bank | 171 | 539 | 414 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 307 | 1 368 | 1 303 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 11 846 | 7 723 | 6 792 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 5 552 | 4 625 | 3 883 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 735 | 5 552 | 4 625 | – | – | – |
| Eget kapital | 5 855 | 5 672 | 4 745 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 797 | 1 750 | 1 849 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 345 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 113 | 117 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 48 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 849 | 300 | 199 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 846 | 7 723 | 6 792 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,2 % | 91,4 % | 91,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 456 % | 656 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 18,1 % | 9,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 30,3 % | 28,1 % | 12,9 % | 3,1 % | 17,7 % | −1 % |
| Omsättningstillväxt | 19,1 % | −24 % | 56,7 % | −18,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 16,4 % | 15,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 235 tkr | 3 555 tkr | 4 675 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 2 016 tkr | 899 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 5 124 tkr | 4 884 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 884 tkr | 4 884 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 1 196 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 183 tkr | 928 tkr |
| Byggnader mark | 11 tkr | 14 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 39 tkr | 37 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 183 tkr | 928 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −928 tkr | −742 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 928 tkr | 742 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 855 tkr | 5 672 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 183 tkr | 928 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −1 117 tkr | 221 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 70 tkr | −123 tkr |
| Forslag disposition | 5 735 tkr | 5 552 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 535 tkr | 5 552 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 285 tkr | 285 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 160 tkr | 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 160 tkr | 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 106 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 106 tkr | 322 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 399 tkr | 1 452 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 6 684 tkr | 3 764 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 285 tkr | 2 312 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 159 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 6 079 tkr | 350 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 010 tkr | −571 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 475 tkr | 228 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 92 tkr | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 617 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 345 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 781 tkr | 851 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 295 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 376 tkr | 316 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 64 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Fresema Skogsavverkning AktiebolagHuvudarbetsställe
Norrstigen 3 Bv, 931 56 Skellefteå
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556473-6600
Registreringsdatum
1 oktober 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.