Fresh Air Installation i Uppsala AB
559206-5188Aktiebolagreg. 2019
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 723 tkr
Resultat efter fin. poster
1 754 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Postadress
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva installationer inom ventilation, kyla, el, VVS samt projektering och konsulttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2022 | 2 836 tkr | 1 084 tkr | – |
| 2023 | 3 220 tkr | 3 207 tkr | 2 576 tkr |
| 2024 | 3 420 tkr | 2 167 tkr | 3 836 tkr |
| 2025 | 3 723 tkr | 1 754 tkr | 4 872 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 47,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 8,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 723 | 3 420 | 3 220 | 2 836 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | −0 | 270 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 723 | 3 420 | 3 489 | – | – |
| Handelsvaror | 115 | 100 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 144 | 428 | 518 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 691 | 688 | 688 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 950 | 1 216 | 1 206 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 773 | 2 204 | 2 283 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 71 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 90 | 38 | −923 | – | – |
| Finansiella poster | −20 | −37 | 923 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 754 | 2 167 | 3 207 | 1 084 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −440 | −549 | −803 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 314 | 1 618 | 2 404 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 277 | 358 | 498 | – | – |
| Årets resultat | 1 037 | 1 260 | 1 905 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 36 848 | 37 539 | 38 085 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 706 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 554 | 37 539 | 38 085 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 190 | 396 | 313 | – | – |
| Kassa och bank | 312 | 285 | 59 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 503 | 680 | 371 | – | – |
| Summa tillgångar | 49 057 | 38 219 | 38 456 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 786 | 2 526 | 620 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 037 | 3 786 | 2 526 | – | – |
| Eget kapital | 4 872 | 3 836 | 2 576 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 062 | 1 622 | 1 073 | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 734 | 4 000 | 4 246 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 80 | – | – |
| Skatteskulder | 177 | 754 | 737 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 389 | 28 762 | 30 561 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 49 057 | 38 219 | 38 456 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,3 % | 13,4 % | 8,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 28 % | 2 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 47,6 % | 64,4 % | 70,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47,1 % | 63,4 % | 99,6 % | 38,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 8,9 % | 6,2 % | 13,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 % | 32,9 % | 74 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 4 693 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 037 tkr | 1 260 tkr |
| Byggnader mark | 36 848 tkr | 37 539 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 39 603 tkr | 39 603 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 064 tkr | 2 064 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 143 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 688 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 037 tkr | 1 260 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 260 tkr | −1 905 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 260 tkr | 1 905 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 872 tkr | 3 836 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 037 tkr | 1 260 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −440 tkr | −549 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 65 tkr | 396 tkr |
| Forslag disposition | 1 037 tkr | 3 786 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 037 tkr | 3 786 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 85 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 26 457 tkr | 27 550 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 041 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 121 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 928 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 2 062 tkr | 1 622 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 25 457 tkr | 27 550 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 8 806 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 678 tkr | 333 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Fresh Air Installation i Uppsala ABHuvudarbetsställe
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559206-5188
Registreringsdatum
21 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 43.222 – Ventilationsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.