Freter Performance AB
556805-7417Aktiebolagreg. 2010
Lidköping, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
58 tkr
Resultat efter fin. poster
73 tkr
Soliditet
−11 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kållands-Åsaka Kampegården 2, 531 96 Lidköping
Postadress
c/o Birgitta Freter, Kållands-Åsaka Kampegården 2, 531 96 Lidköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uppfödning, avel, uthyrning, försäljning samt utbildnings- och uppvisningsverksamhet med hästar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 6 tkr | −99 tkr | – |
| 2017 | 23 tkr | −23 tkr | – |
| 2018 | 10 tkr | −4 tkr | 24 tkr |
| 2019 | 152 tkr | −9 tkr | 30 tkr |
| 2020 | 1 179 tkr | −95 tkr | 30 tkr |
| 2021 | 602 tkr | −73 tkr | −44 tkr |
| 2022 | 265 tkr | 24 tkr | −20 tkr |
| 2023 | 144 tkr | 6 tkr | −108 tkr |
| 2024 | 54 tkr | −17 tkr | −125 tkr |
| 2025 | 58 tkr | 73 tkr | −52 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −10,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 125,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 7,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 | 54 | 144 | 265 | 602 | 1 179 | 152 | 10 | 23 | 6 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 2 | 10 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 58 | 54 | 144 | 265 | 604 | 1 189 | 155 | 10 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 202 | 72 | 6 | – | – |
| Handelsvaror | −82 | 47 | 115 | 198 | 405 | 717 | −0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 21 | 23 | 43 | 266 | 255 | 82 | 7 | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 107 | 6 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | −14 | 71 | 138 | 241 | 677 | 1 284 | 164 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | 73 | −17 | 6 | 24 | −73 | −95 | −9 | −4 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | −17 | 6 | 24 | −73 | −95 | −9 | −4 | −23 | −99 |
| Resultat före skatt | 73 | −17 | 6 | 24 | −73 | −95 | −9 | −4 | – | – |
| Årets resultat | 73 | −17 | 6 | 24 | −73 | −95 | −9 | −4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 0 | – | – | – | 0 | 97 | 24 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 28 | 0 | – | – | – | 0 | 97 | 24 | – | – |
| Varulager | 448 | 49 | 24 | 102 | 204 | 270 | 6 | 6 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 77 | 31 | 30 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 1 | 7 | 9 | 109 | 71 | 51 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 30 | 0 | 1 | 22 | 59 | 24 | 46 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 461 | 80 | 31 | 112 | 335 | 400 | 81 | 57 | – | – |
| Summa tillgångar | 489 | 80 | 31 | 112 | 335 | 400 | 178 | 81 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 263 | 263 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −388 | −371 | 65 | 65 | 65 | 75 | −11 | −22 | – | – |
| Fritt eget kapital | −316 | −388 | −64 | −70 | −94 | −20 | −20 | −26 | – | – |
| Eget kapital | −52 | −125 | −108 | −20 | −44 | 30 | 30 | 24 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 10 | 13 | 69 | 73 | 42 | 32 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 542 | 205 | 139 | 131 | 379 | 370 | 149 | 57 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 489 | 80 | 31 | 112 | 335 | 400 | 178 | 81 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.5 | 0.5 | 0.25 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −10,7 % | −156,5 % | −351,3 % | −17,6 % | −13 % | 7,4 % | 16,6 % | 29,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 15 % | 5 % | 8 % | 35 % | 35 % | 51 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 125,3 % | −31,7 % | 4,2 % | 9 % | −12,1 % | −8,1 % | −6,2 % | −41,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 125,9 % | −31,5 % | 4,2 % | 9,1 % | −12,1 % | −8,1 % | −5,9 % | −40 % | −100 % | −1 650 % |
| Omsättningstillväxt | 7,4 % | −62,5 % | −45,7 % | −56 % | −49,4 % | 675,7 % | 1 420 % | −56,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −138,8 % | 13,8 % | −5,4 % | −122 % | 168 % | −321 % | −31,9 % | −17,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 204 tkr | 2 358 tkr | 608 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 107 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 73 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 17 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −17 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −18 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 73 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −316 tkr | −388 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −316 tkr | −388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 tkr | 9 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 447 tkr | 40 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 695 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 535 tkr | 195 tkr |
| Reservfond | – | 213 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Freter Performance ABHuvudarbetsställe
Kållands-Åsaka Kampegården 2, 531 96 Lidköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556805-7417
Registreringsdatum
20 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidköping, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.