Friday Lab Reformation AB
559217-3792Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
668 tkr
Resultat efter fin. poster
31 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Gratislab - Friday Lab
fridaylab.se
Adresser
Besöksadress
Brunnsgatan 21 B, 111 38 Stockholm
Postadress
c/o Friday Lab Reformation Ab, Brunnsgatan 21 B, 111 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver kurser ledarskap både online och live. Utbildningarna riktar sig till privatpersoner och organisationer. Utöver det ordnar företaget workshops, föreläsningar och kurser. Verksamheten innefattar även coaching av individer och grupper, konsultuppdrag inom organisationsutveckling, handledning samt kreativa konsultuppdrag. En del av verksamheten är att driva ett närverk ("community") som bygger på medlemskap. Företaget har även en podcast och ger ut publikationer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 706 tkr | −0 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 781 tkr | 22 tkr | 66 tkr |
| 2022 | 663 tkr | 93 tkr | 138 tkr |
| 2023 | 630 tkr | −55 tkr | 45 tkr |
| 2024 | 613 tkr | −20 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 668 tkr | 31 tkr | 56 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,3 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 9 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 668 | 613 | 630 | 663 | 781 | 706 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 670 | 614 | 641 | 663 | 782 | 707 |
| Råvaror och förnödenheter | 347 | 331 | 380 | 220 | 517 | 622 |
| Övriga externa kostnader | 281 | 288 | 294 | 235 | 130 | 78 |
| Personalkostnader | 12 | 8 | 21 | 114 | 113 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 6 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 639 | 633 | 696 | 570 | 760 | 707 |
| Rörelseresultat | 31 | −20 | −55 | 93 | 22 | −0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | −20 | −55 | 93 | 22 | −0 |
| Resultat före skatt | 31 | −20 | −55 | 93 | 22 | −0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 21 | 5 | 1 |
| Årets resultat | 31 | −20 | −55 | 72 | 17 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 35 | 1 | 3 | 9 | 7 | – |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 31 | 40 | 22 | 8 | 1 |
| Kassa och bank | 57 | 67 | 110 | 217 | 120 | 177 |
| Omsättningstillgångar | 96 | 98 | 150 | 239 | 128 | 178 |
| Summa tillgångar | 96 | 98 | 150 | 239 | 128 | 178 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −25 | −5 | 50 | 16 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 6 | −25 | −5 | 88 | 16 | −1 |
| Eget kapital | 56 | 25 | 45 | 138 | 66 | 49 |
| Leverantörsskulder | 22 | 84 | 77 | 80 | 20 | 103 |
| Skatteskulder | −2 | 0 | 10 | 16 | 2 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 73 | 105 | 101 | 62 | 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 96 | 98 | 150 | 239 | 128 | 178 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0.8 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 38 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,3 % | 25,6 % | 30 % | 57,7 % | 51,4 % | 27,5 % |
| Kassalikviditet | 240 % | 134 % | 143 % | 236 % | 206 % | 138 % |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | −3,2 % | −8,7 % | 14,1 % | 2,8 % | −0 % |
| Vinstmarginal | 4,6 % | −3,3 % | −8,7 % | 14 % | 2,8 % | −0 % |
| Omsättningstillväxt | 9 % | −2,7 % | −5,1 % | −15,2 % | 10,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 55,2 % | −80,1 % | −122 % | 52,3 % | 25,4 % | −1,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 829 tkr | 391 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 31 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −55 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Forskott till leverantorer | 0 | 128 |
| Forslag disposition | 6 tkr | −25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 tkr | −25 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 428 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −7 tkr | −16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 5 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Friday Lab Reformation ABHuvudarbetsställe
Brunnsgatan 21 B, 111 38 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559217-3792
Registreringsdatum
5 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.