Frödeberg IT Consulting AB
559174-5392Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tullgårdsgatan 18, 116 68 Stockholm
Postadress
c/o Frödeberg, Tullgårdsgatan 18, 116 68 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling, affärssytem och programvaruutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 416 tkr | 294 tkr | 221 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −196 tkr | −28 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −15 tkr | −88 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −13 tkr | −101 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −18 tkr | −119 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −4 tkr | 49 tkr |
| 2025 | – | −7 tkr | 42 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 416 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | – | −0 | 0 | 0 | 416 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 5 | 18 | 13 | 15 | 26 | 91 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 170 | 30 |
| Rörelsekostnader | 7 | 5 | 18 | 13 | 15 | 196 | 121 |
| Rörelseresultat | −7 | −5 | −18 | −13 | −15 | −196 | 294 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −4 | −18 | −13 | −15 | −196 | 294 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 74 | −74 |
| Resultat före skatt | −7 | −4 | −18 | −13 | −15 | −122 | 220 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 49 |
| Årets resultat | −7 | −4 | −18 | −13 | −15 | −122 | 171 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 170 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 170 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 39 | 36 | 41 | 36 | 104 | 238 |
| Kassa och bank | 10 | 11 | 15 | 24 | 30 | 31 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 51 | 51 | 52 | 65 | 66 | 135 | 288 |
| Summa tillgångar | 51 | 51 | 52 | 65 | 66 | 135 | 458 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 | 3 | −138 | 0 | 0 | 44 | 0 |
| Fritt eget kapital | −8 | −1 | −169 | −151 | −138 | −78 | 171 |
| Eget kapital | 42 | 49 | −119 | −101 | −88 | −28 | 221 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 74 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 49 | 49 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 1 | 170 | 166 | 154 | 163 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 51 | 51 | 52 | 65 | 66 | 135 | 458 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,6 % | 97,2 % | −228,6 % | −154,8 % | −132,4 % | −20,9 % | 61,1 % |
| Kassalikviditet | 574 % | 3 611 % | 30 % | 39 % | 43 % | 83 % | 177 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 1 313 100 % | – | – | 70,7 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | 1 309 000 % | – | – | 70,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,5 % | −8,6 % | 15 % | 13 % | 17,5 % | 433,1 % | 77,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 172 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 49 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 172 tkr |
| Forslag disposition | −8 tkr | −849 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −8 tkr | −849 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Frödeberg IT Consulting ABHuvudarbetsställe
Tullgårdsgatan 18, 116 68 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559174-5392
Registreringsdatum
9 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.