Fröken Elo Byggnadsvård & Fönsterhantverk AB
559393-2824Aktiebolagreg. 2022
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−114 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
frokenelo.se
frokenelo.se
Adresser
Besöksadress
Flodströmsvägen 715, 975 94 Luleå
Postadress
Flodströmsvägen 715, 975 94 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom restaurering av äldre byggnader och renovering av fönster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 302 tkr | 66 tkr | 77 tkr |
| 2025 | 335 tkr | 59 tkr | 124 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −114 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,6 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 335 | 302 |
| Rörelseintäkter | 0 | 335 | 302 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 63 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 94 | 151 |
| Personalkostnader | 80 | 182 | 24 |
| Rörelsekostnader | 114 | 276 | 237 |
| Rörelseresultat | −114 | 59 | 65 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −114 | 59 | 66 |
| Resultat före skatt | −114 | 59 | 66 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 12 | 14 |
| Årets resultat | −114 | 47 | 52 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 10 |
| Kassa och bank | 34 | 223 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 35 | 223 | 195 |
| Summa tillgångar | 35 | 223 | 195 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 115 | 52 | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 99 | 52 |
| Eget kapital | 26 | 124 | 77 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 49 |
| Skatteskulder | 3 | 26 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 99 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 | 223 | 195 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,6 % | 55,6 % | 39,4 % |
| Kassalikviditet | 365 % | 225 % | 165 % |
| Rörelsemarginal | – | 17,6 % | 21,6 % |
| Vinstmarginal | – | 17,6 % | 21,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 10,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −446,3 % | 38 % | 67,5 % |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 335 tkr | 302 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −114 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −114 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 16 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −114 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 16 tkr | – |
| Forslag disposition | 652 | 99 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 652 | 99 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 15 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 73 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 22 aug. 2022 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Fröken Elo Byggnadsvård & Fönsterhantverk ABHuvudarbetsställe
Flodströmsvägen 715, 975 94 Luleå
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559393-2824
Registreringsdatum
22 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.250 – Tillverkning av dörrar och fönster av trä
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 16.281 – Övrig trävarutillverkning
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.