Frouzan Frukt AB
559378-4464Aktiebolagreg. 2022
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 417 tkr
Resultat efter fin. poster
−65 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skyttestigen 13 F, 806 36 Gävle
Postadress
Skyttestigen 13 F, 806 36 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja och levererar matvaror. Framförallt frukt och grönsaker, främst till restauranger, men även till livsmedelsbutiker.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 479 tkr | 82 tkr | 90 tkr |
| 2023 | 4 478 tkr | −46 tkr | 44 tkr |
| 2024 | 5 027 tkr | 296 tkr | 289 tkr |
| 2025 | 3 417 tkr | −65 tkr | 24 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −1,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −32 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 417 | 5 027 | 4 478 | 1 479 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – |
| Rörelseintäkter | 3 417 | 5 027 | 4 479 | 1 479 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 3 585 | 1 241 |
| Handelsvaror | 2 509 | 3 520 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 355 | 284 | 442 | 117 |
| Personalkostnader | 462 | 835 | 454 | 29 |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 92 | 44 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | 26 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 473 | 4 730 | 4 526 | 1 396 |
| Rörelseresultat | −56 | 297 | −46 | 82 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −9 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −65 | 296 | −46 | 82 |
| Resultat före skatt | −65 | 296 | −46 | 82 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 52 | 0 | 17 |
| Årets resultat | −65 | 244 | −46 | 65 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 276 | 443 | 238 | 120 |
| Anläggningstillgångar | 276 | 443 | 238 | 120 |
| Kundfordringar | 232 | 429 | 380 | 340 |
| Kortfristiga fordringar | 246 | 479 | 450 | 352 |
| Kassa och bank | 63 | 10 | 57 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 309 | 489 | 507 | 404 |
| Summa tillgångar | 585 | 932 | 745 | 524 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 64 | 19 | 65 | – |
| Fritt eget kapital | −1 | 264 | 19 | 65 |
| Eget kapital | 24 | 289 | 44 | 90 |
| Långfristiga skulder | 78 | 89 | – | – |
| Leverantörsskulder | 421 | 380 | 458 | 418 |
| Kortfristiga skulder | 483 | 555 | 700 | 433 |
| Summa eget kapital och skulder | 585 | 932 | 745 | 524 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,1 % | 31 % | 5,9 % | 17,2 % |
| Kassalikviditet | 64 % | 88 % | 72 % | 93 % |
| Rörelsemarginal | −1,6 % | 5,9 % | −1 % | 5,6 % |
| Vinstmarginal | −1,9 % | 5,9 % | −1 % | 5,6 % |
| Omsättningstillväxt | −32 % | 12,3 % | 202,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −268,3 % | 84,7 % | −103,8 % | 72,3 % |
| Omsättning per anställd | 3 417 tkr | 5 027 tkr | 4 478 tkr | 1 479 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −65 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −65 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −244 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 244 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 24 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −65 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | −917 | 264 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −917 | 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 276 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 945 tkr | 587 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 266 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 357 tkr | 297 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 122 tkr | 92 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −78 tkr | −89 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 72 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 93 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 78 tkr | 89 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 2 maj 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Frouzan Frukt ABHuvudarbetsställe
Skyttestigen 13 F, 806 36 Gävle
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559378-4464
Registreringsdatum
2 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.380 – Partihandel med andra livsmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.