FRV Investment AB
556745-1876Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−14 413 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mailbox 512, 114 11 Stockholm
Postadress
c/o Wilton Row, Mailbox 512, 114 11 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva investeringsverksamhet och kapitalförvaltning och att äga och förvalta fast och lös egendom, förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 445 909 tkr | – |
| 2020 | – | 19 376 tkr | – |
| 2021 | – | 392 778 tkr | 955 323 tkr |
| 2022 | – | 403 905 tkr | 1 337 131 tkr |
| 2023 | – | 39 814 tkr | 1 261 152 tkr |
| 2024 | – | 405 479 tkr | 1 645 562 tkr |
| 2025 | – | −14 413 tkr | 1 447 604 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,1 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 375 | 7 070 | 7 781 | 6 529 | 5 616 | – | – |
| Personalkostnader | 1 196 | 386 | 31 | 31 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 571 | 7 457 | 7 813 | 6 560 | 5 616 | – | – |
| Rörelseresultat | −9 571 | −7 457 | −7 813 | −6 560 | −5 616 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 51 672 | 3 380 | 12 802 | 5 578 | 6 481 | – | – |
| Finansiella poster | −4 842 | 412 935 | 47 627 | 410 465 | 398 395 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 413 | 405 479 | 39 814 | 403 905 | 392 778 | 19 376 | 445 909 |
| Resultat före skatt | −14 413 | 405 479 | 39 814 | 403 905 | 392 778 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 124 | 7 500 | 697 | 2 043 | 195 | – | – |
| Årets resultat | −14 537 | 397 979 | 39 117 | 401 863 | 392 584 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 628 000 | 1 698 486 | 1 391 687 | 1 101 223 | 822 253 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 628 000 | 1 698 486 | 1 391 687 | 1 101 223 | 822 253 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 814 | 43 621 | 38 751 | 112 371 | 693 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 3 500 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 167 467 | 115 716 | 90 726 | 279 943 | 283 562 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 178 281 | 159 337 | 129 476 | 395 813 | 284 255 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 806 281 | 1 857 822 | 1 521 164 | 1 497 036 | 1 106 508 | 682 427 | 579 139 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 462 041 | 1 247 483 | 1 221 935 | 935 168 | 562 639 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 447 504 | 1 645 462 | 1 261 052 | 1 337 031 | 955 223 | – | – |
| Eget kapital | 1 447 604 | 1 645 562 | 1 261 152 | 1 337 131 | 955 323 | – | – |
| Långfristiga skulder | 68 301 | 89 718 | 142 108 | 145 080 | 148 157 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 9 433 | 9 171 | 3 188 | 2 451 | 396 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 290 376 | 122 542 | 117 904 | 14 826 | 3 028 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 806 281 | 1 857 822 | 1 521 164 | 1 497 036 | 1 106 508 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 15 500 | 13 569 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,1 % | 88,6 % | 82,9 % | 89,3 % | 86,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 61 % | 130 % | 110 % | 2 670 % | 9 388 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | 24,2 % | 3,1 % | 30 % | 41,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (50)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 17 584 tkr | 17 584 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 30 534 tkr | 17 584 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 12 579 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 12 949 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar omklassificeringar | −12 949 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 12 949 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 115 813 tkr | 111 259 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 115 813 tkr | 111 557 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 19 073 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 23 330 tkr | 54 833 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 298 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 298 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 298 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 494 602 tkr | 1 569 643 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav uppskrivningar | 6 689 tkr | 3 036 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −14 537 tkr | 397 979 tkr |
| Eventual forpliktelser | 377 775 tkr | 512 261 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 377 775 tkr | 512 261 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 537 tkr | 397 979 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −397 979 tkr | −39 117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 397 979 tkr | 39 117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 15 500 tkr | 13 569 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 537 tkr | 397 979 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 15 500 tkr | 13 569 tkr |
| Forslag disposition | 1 447 504 tkr | 1 645 462 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 447 504 tkr | 1 629 962 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 254 tkr | 1 626 tkr |
| Loner andra ersattningar | 910 tkr | 370 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 810 tkr | 270 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 100 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 560 tkr | 41 995 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 278 519 tkr | 110 640 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 68 301 tkr | 89 718 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 17 333 tkr | 31 222 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kursdifferens | 4 962 tkr | 16 875 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 12 371 tkr | 14 347 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 0 | 31 tkr |
| Rantekostnader | 51 672 tkr | 3 380 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar aterforing nedskrivning | 10 451 tkr | 63 730 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 29 497 tkr | 385 093 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar nedskrivning | 120 420 tkr | 97 697 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar resultat forsaljning | 4 401 tkr | 734 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar resultatandelar | 3 653 tkr | 1 707 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar utdelning | 138 260 tkr | 384 047 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 8 tkr | 19 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 286 tkr | 116 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 425 tkr | 2 707 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
FRV Investment ABHuvudarbetsställe
Mailbox 512, 114 11 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556745-1876
Registreringsdatum
4 december 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.