FS Försörjningshemmet 12-13 AB
556717-4445Aktiebolagreg. 2006
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 333 tkr
Resultat efter fin. poster
372 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spikgatan 15, 302 44 Halmstad
Postadress
Spikgatan 15, 302 44 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, annan fast eller lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 992 tkr | 966 tkr | – |
| 2019 | 2 044 tkr | 1 158 tkr | – |
| 2020 | 2 076 tkr | 948 tkr | 656 tkr |
| 2021 | 2 109 tkr | 776 tkr | 657 tkr |
| 2022 | 2 126 tkr | 454 tkr | 660 tkr |
| 2023 | 2 211 tkr | 359 tkr | 667 tkr |
| 2024 | 2 333 tkr | 372 tkr | 669 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 333 | 2 211 | 2 126 | 2 109 | 2 076 | 2 044 | 1 992 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 32 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 333 | 2 243 | 2 126 | 2 109 | 2 076 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 247 | 1 139 | 1 305 | 1 082 | 874 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 182 | 182 | 175 | 175 | 175 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 428 | 1 321 | 1 479 | 1 257 | 1 049 | – | – |
| Rörelseresultat | 904 | 922 | 647 | 852 | 1 028 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 326 | 331 | 185 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 859 | 895 | 377 | 248 | 264 | – | – |
| Finansiella poster | −532 | −564 | −192 | −75 | −79 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 372 | 359 | 454 | 776 | 948 | 1 158 | 966 |
| Bokslutsdispositioner | −370 | −350 | −450 | −775 | −940 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 9 | 4 | 1 | 8 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 7 | 4 | 1 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 479 | 8 660 | 8 777 | 8 672 | 8 846 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 943 | 9 122 | 9 436 | 9 614 | 9 905 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 421 | 17 782 | 18 214 | 18 286 | 18 751 | – | – |
| Kundfordringar | 69 | 25 | 28 | 20 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 463 | 413 | 271 | 252 | 252 | – | – |
| Kassa och bank | 113 | 187 | 297 | 519 | 445 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 576 | 600 | 569 | 771 | 697 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 997 | 18 382 | 18 782 | 19 057 | 19 448 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 567 | 560 | 557 | 556 | 549 | – | – |
| Fritt eget kapital | 569 | 567 | 560 | 557 | 556 | – | – |
| Eget kapital | 669 | 667 | 660 | 657 | 656 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 514 | 16 914 | 17 614 | 17 620 | 17 995 | – | – |
| Leverantörsskulder | 73 | 82 | 65 | 76 | 117 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 814 | 801 | 508 | 780 | 797 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 997 | 18 382 | 18 782 | 19 057 | 19 448 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,7 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,5 % | 3,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 71 % | 75 % | 112 % | 99 % | 87 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,8 % | 41,7 % | 30,4 % | 40,4 % | 49,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16 % | 16,2 % | 21,3 % | 36,8 % | 45,7 % | 56,7 % | 48,5 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | 4 % | 0,8 % | 1,6 % | 1,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 1 % | 0,5 % | 0,2 % | 1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 7 tkr |
| Byggnader mark | 8 479 tkr | 8 660 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 11 493 tkr | 11 493 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 014 tkr | 2 832 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 64 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 182 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 669 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 326 tkr | 331 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 8 943 tkr | 9 122 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 8 943 tkr | 9 122 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 331 tkr | 315 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 490 tkr | – |
| Forslag disposition | 569 tkr | 567 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 569 tkr | 567 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 34 tkr | 24 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 370 tkr | 350 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 14 914 tkr | 15 314 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 400 tkr | 400 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 16 514 tkr | 16 914 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 326 tkr | 331 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 19 350 tkr | 19 350 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 16 514 tkr | 16 914 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 341 tkr | 319 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
FS Försörjningshemmet 12-13 ABHuvudarbetsställe
Spikgatan 15, 302 44 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556717-4445
Registreringsdatum
12 december 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.