FT Pereira Holding AB
559294-9266Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
603 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kantyxegatan 3, 213 76 Malmö
Postadress
c/o Söderslätts Redovisningstjänst Ab, Kantyxegatan 3, 213 76 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Holdingbolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 tkr | −216 tkr | −191 tkr |
| 2022 | 72 tkr | −37 tkr | −227 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −5 tkr | −232 tkr |
| 2024 | – | 302 tkr | 70 tkr |
| 2025 | – | 603 tkr | 472 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 72 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 200 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 72 | 201 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 11 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 0 | 4 | 74 | 183 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 22 | 178 |
| Rörelsekostnader | 2 | 0 | 4 | 107 | 417 |
| Rörelseresultat | −2 | 0 | −4 | −35 | −216 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 300 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 605 | 302 | −0 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 603 | 302 | −5 | −37 | −216 |
| Resultat före skatt | 603 | 302 | −5 | −37 | −216 |
| Årets resultat | 603 | 302 | −5 | −37 | −216 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 70 | −0 | −0 | −1 | 6 |
| Kassa och bank | 519 | 186 | 0 | 14 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 589 | 186 | −0 | 13 | 15 |
| Summa tillgångar | 614 | 211 | 25 | 13 | 15 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −155 | −257 | −252 | −216 | 0 |
| Fritt eget kapital | 447 | 45 | −257 | −252 | −216 |
| Eget kapital | 472 | 70 | −232 | −227 | −191 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 138 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | −9 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 142 | 257 | 240 | 67 |
| Summa eget kapital och skulder | 614 | 211 | 25 | 13 | 15 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77 % | 33 % | −927,9 % | −1 813,3 % | −1 301,5 % |
| Kassalikviditet | 416 % | 132 % | 0 % | 5 % | 22 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −49,3 % | −19 316,9 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | −51,4 % | −19 322,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 7 100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 127,6 % | 433,3 % | 2 % | 16,2 % | 113,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 603 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 603 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −302 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 302 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 447 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 tkr | −1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 142 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 600 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 4 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
FT Pereira Holding ABHuvudarbetsställe
Kantyxegatan 3, 213 76 Malmö
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559294-9266
Registreringsdatum
4 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.