Fullerö Bygg & Entreprenad AB
556909-6265Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 541 tkr
Resultat efter fin. poster
1 155 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerberga 136, 741 78 Uppsala
Postadress
Västerberga 136, 741 78 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva snöröjning och entreprendarbeten inom mark och grund, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 995 tkr | 446 tkr | – |
| 2018 | 2 674 tkr | 70 tkr | – |
| 2019 | 3 191 tkr | 287 tkr | 746 tkr |
| 2020 | 3 286 tkr | 196 tkr | 696 tkr |
| 2021 | 3 551 tkr | 593 tkr | 1 158 tkr |
| 2022 | 4 888 tkr | 521 tkr | 871 tkr |
| 2023 | 4 889 tkr | 694 tkr | 1 412 tkr |
| 2024 | 5 340 tkr | 1 151 tkr | 1 920 tkr |
| 2025 | 4 541 tkr | 1 155 tkr | 2 636 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 25,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −15 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 541 | 5 340 | 4 889 | 4 888 | 3 551 | 3 286 | 3 191 | 2 674 | 1 995 |
| Förändring av lager | 0 | −19 | 19 | – | – | 0 | −21 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 545 | 11 | 19 | 3 | 16 | 17 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 567 | 5 866 | 4 919 | 4 907 | 3 554 | 3 302 | 3 187 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 463 | 2 352 | 1 622 | 1 091 | 819 | 671 | 675 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 839 | 1 232 | 780 | 857 | 638 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 358 | 480 | 306 | 290 | 201 | 233 | 263 | – | – |
| Personalkostnader | 836 | 1 011 | 838 | 707 | 841 | 741 | 805 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 651 | 771 | 535 | 990 | 256 | 363 | 361 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 177 | 95 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 308 | 4 614 | 4 139 | 4 310 | 2 899 | 3 042 | 2 837 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 260 | 1 252 | 780 | 597 | 655 | 260 | 350 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 106 | 102 | 87 | 76 | 62 | 64 | 63 | – | – |
| Finansiella poster | −105 | −101 | −86 | −76 | −62 | −64 | −63 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 155 | 1 151 | 694 | 521 | 593 | 196 | 287 | 70 | 446 |
| Resultat före skatt | 1 155 | 1 151 | 694 | 521 | 593 | 196 | 287 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 238 | 243 | 153 | 109 | 131 | 45 | 66 | – | – |
| Årets resultat | 916 | 908 | 541 | 412 | 462 | 151 | 221 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 457 | 4 370 | 2 533 | 2 988 | 3 834 | 4 075 | 2 585 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 487 | 4 400 | 2 563 | 3 017 | 3 864 | 4 105 | 2 615 | – | – |
| Kundfordringar | 12 | 21 | 49 | 477 | 47 | 40 | 189 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 272 | 49 | 106 | 538 | 83 | 129 | 246 | – | – |
| Kassa och bank | 314 | 1 115 | 252 | 149 | 271 | 332 | 297 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 586 | 1 164 | 358 | 687 | 354 | 461 | 543 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 073 | 5 564 | 2 920 | 3 704 | 4 218 | 4 566 | 3 158 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 670 | 962 | 821 | 408 | 646 | 496 | 475 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 586 | 1 870 | 1 362 | 821 | 1 108 | 646 | 696 | – | – |
| Eget kapital | 2 636 | 1 920 | 1 412 | 871 | 1 158 | 696 | 746 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 609 | 1 948 | 856 | 1 624 | 2 212 | 3 358 | 1 710 | – | – |
| Leverantörsskulder | 142 | 1 066 | 268 | 109 | 92 | 167 | 143 | – | – |
| Skatteskulder | 167 | 106 | 17 | 41 | 31 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 828 | 1 697 | 652 | 1 209 | 847 | 512 | 702 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 073 | 5 564 | 2 920 | 3 704 | 4 218 | 4 566 | 3 158 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 400 | – | 700 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52 % | 34,5 % | 48,4 % | 23,5 % | 27,5 % | 15,3 % | 23,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 71 % | 69 % | 55 % | 57 % | 42 % | 90 % | 77 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,7 % | 23,5 % | 16 % | 12,2 % | 18,5 % | 7,9 % | 11 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,4 % | 21,6 % | 14,2 % | 10,7 % | 16,7 % | 6 % | 9 % | 2,6 % | 22,4 % |
| Omsättningstillväxt | −15 % | 9,2 % | 0 % | 37,7 % | 8,1 % | 3 % | 19,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,8 % | 47,3 % | 38,3 % | 47,3 % | 39,9 % | 21,6 % | 29,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 541 tkr | 5 340 tkr | 2 445 tkr | 2 444 tkr | 1 184 tkr | 1 643 tkr | 1 596 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 30 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 30 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 30 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 916 tkr | 908 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 916 tkr | 908 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −908 tkr | −541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 908 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 400 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 387 tkr | 408 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 430 tkr | 430 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 43 tkr | 21 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 430 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition | 2 586 tkr | 1 870 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 486 tkr | 1 670 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 4 070 tkr | 3 962 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 929 tkr | 6 222 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 858 tkr | 2 260 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 40 tkr | 1 704 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 747 tkr | 2 747 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 629 tkr | 749 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 31 tkr | 1 136 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 254 tkr | 593 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 253 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 140 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 339 tkr | 339 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 609 tkr | 1 948 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 408 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 108 tkr | – |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 1 609 tkr | 1 948 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Fullerö Bygg & Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Västerberga 136, 741 78 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556909-6265
Registreringsdatum
7 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 81.230 – Annan rengöring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.