Furab Aktiebolag
556901-7022Aktiebolagreg. 2012
Lidköping, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
56 533 tkr
Resultat efter fin. poster
8 383 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
14
FURAB - Fodersilor- Skruvtransportörer - egen tillverkning
FURAB tillverkar fodersilor och skruvtransportörer för lantbruk och industri - stort lager med snabba leveranser är några av våra kännetecken.
furab.se
Adresser
Besöksadress
Kartåsgatan 1, 531 40 Lidköping
Postadress
Kartåsgatan 1, 531 40 Lidköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva byggplastvarutillverkning, bedriva montering av ej egentillverkade siloanläggningar, försäljning av lantbruksprodukter, bygghandelsförsäljning, driva plåtslageri, konsultverksamhet inom lantbrukssektorn samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 23 461 tkr | 2 058 tkr | – |
| 2021 | 24 281 tkr | 3 049 tkr | – |
| 2022 | 32 281 tkr | 5 173 tkr | 9 767 tkr |
| 2023 | 35 582 tkr | 5 206 tkr | 14 067 tkr |
| 2024 | 46 429 tkr | 6 120 tkr | 19 047 tkr |
| 2025 | 56 533 tkr | 8 383 tkr | 13 766 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,3 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 14,8 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt 21,8 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 533 | 46 429 | 35 582 | 32 281 | 24 281 | 23 461 |
| Övriga rörelseintäkter | 82 | 95 | 273 | 136 | – | – |
| Rörelseintäkter | 56 615 | 46 524 | 35 855 | 32 417 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 27 262 | 22 165 | 16 683 | 16 344 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 354 | 9 628 | 6 833 | 5 033 | – | – |
| Personalkostnader | 8 305 | 7 353 | 5 877 | 4 923 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 689 | 1 531 | 1 373 | 923 | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 609 | 40 677 | 30 765 | 27 223 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 006 | 5 846 | 5 089 | 5 193 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 380 | 287 | 118 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 13 | 2 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | 377 | 274 | 116 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 383 | 6 120 | 5 206 | 5 173 | 3 049 | 2 058 |
| Bokslutsdispositioner | −2 407 | 209 | 52 | −1 270 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 976 | 6 329 | 5 258 | 3 903 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 257 | 1 349 | 958 | 820 | – | – |
| Årets resultat | 4 719 | 4 980 | 4 300 | 3 083 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 812 | 5 454 | 6 138 | 3 869 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 962 | 5 454 | 6 138 | 3 869 | – | – |
| Varulager | 8 730 | 6 998 | 6 438 | 3 529 | – | – |
| Kundfordringar | 9 061 | 6 481 | 4 556 | 5 460 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 541 | 10 106 | 6 118 | 8 351 | – | – |
| Kassa och bank | 7 046 | 10 910 | 5 428 | 6 488 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 316 | 28 014 | 17 985 | 18 368 | – | – |
| Summa tillgångar | 30 278 | 33 468 | 24 122 | 22 237 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 997 | 14 017 | 9 717 | 6 634 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 716 | 18 997 | 14 017 | 9 717 | – | – |
| Eget kapital | 13 766 | 19 047 | 14 067 | 9 767 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 740 | 4 133 | 4 342 | 4 395 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 811 | 4 478 | 1 467 | 4 459 | – | – |
| Skatteskulder | 765 | 542 | 888 | 522 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 772 | 10 287 | 5 713 | 8 075 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 30 278 | 33 468 | 24 122 | 22 237 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 13 | 11 | 10 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,3 % | 66,7 % | 72,6 % | 59,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 130 % | 204 % | 202 % | 184 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | 12,6 % | 14,3 % | 16,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,8 % | 13,2 % | 14,6 % | 16 % | 12,6 % | 8,8 % |
| Omsättningstillväxt | 21,8 % | 30,5 % | 10,2 % | 33 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 26,2 % | 30,6 % | 31,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 038 tkr | 3 571 tkr | 3 235 tkr | 3 228 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 270 tkr | 1 483 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 4 719 tkr | 4 980 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 719 tkr | 4 980 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 980 tkr | −4 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 980 tkr | 4 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 10 000 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −213 tkr | −51 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 180 tkr | 260 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 300 tkr | 315 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 375 tkr | 375 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 76 tkr | 61 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 240 tkr |
| Forslag disposition | 13 716 tkr | 18 997 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 716 tkr | 18 997 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 474 tkr | 2 385 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 512 tkr | 5 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 408 tkr | 9 432 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 896 tkr | 4 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 352 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 328 tkr | 848 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 674 tkr | 1 516 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 70 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 8 022 tkr | 6 998 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 708 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 2 800 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 645 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 979 tkr | 502 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 470 tkr | 2 650 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 450 tkr | 3 769 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 768 tkr | 996 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Furab AktiebolagHuvudarbetsställe
Kartåsgatan 1, 531 40 Lidköping
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556901-7022
Registreringsdatum
23 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidköping, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.220 – Tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall
- SNI 28.300 – Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner
- SNI 28.930 – Tillverkning av maskiner för framställning av livsmedel, drycker och tobaksvaror
- SNI 25.999 – Annan övrig metallvarutillverkning
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.