swereg

Future Fridays Karin Gydemo Grahnlöf AB

559214-3662Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Gällö, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

405 tkr

−3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−108 tkr

−460 % mot föregående år

Soliditet

32 %

−26,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Fanbyn 208, 843 94 Gällö

Postadress

Fanbyn 208, 843 94 Gällö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom strategisk kommunikation, PR, marknadsföring och affärsutveckling. Bolaget ska även agera projektledare och processledare vid projekt och processer av olika slag samt coacha, föreläsa och agera utbildare inom bland annat resor, trender, storytelling, turismutveckling, produkt- utveckling, evenemangsutveckling och hållbarhetsutveckling. Bolaget ska dessutom arrangera konferenser och resor, fota och filma. Vidare ska bolaget idka försäljning av egna och andras produkter i syfte att marknadsföra Future Fridays och destinationer och företag som vi arbetar med samt utveckling och försäljning av kompetensutvecklingsmaterial inom bolagets verksamhet samt äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020959 tkr388 tkr273 tkr
2021717 tkr97 tkr162 tkr
2022862 tkr120 tkr255 tkr
2023979 tkr241 tkr268 tkr
2024859 tkr82 tkr331 tkr
2025417 tkr30 tkr198 tkr
2026405 tkr−108 tkr90 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 32,3 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal −26,7 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −2,9 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Nettoomsättning405417859979862717959
Övriga rörelseintäkter––046–20
Rörelseintäkter4054178591 025862718959
Handelsvaror019802184179
Övriga externa kostnader261181231298355287247
Personalkostnader244181632483384150145
Av- och nedskrivningar8884–––
Rörelsekostnader513389879785741621571
Rörelseresultat−10828−2024012197388
Ränteintäkter och liknande02211––
Räntekostnader och liknande1−000100
Finansiella poster−121021−0−0−0
Resultat efter finansiella poster−108308224112097388
Bokslutsdispositioner–0165−65–0−100
Resultat före skatt−1083024717612097288
Skatt på årets resultat0133442283165
Årets resultat−108172131349366223

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar27354351161616
Finansiella anläggningstillgångar13222222131130
Anläggningstillgångar405765722812816
Kundfordringar––063–0165
Kortfristiga fordringar18013326812917642172
Kassa och bank58146151353253245350
Omsättningstillgångar238280418483429287522
Summa tillgångar278336483555457416538
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat1481316885112460
Fritt eget kapital40148281218205112223
Eget kapital90198331268255162273
Obeskattade reserver––0165100100100
Leverantörsskulder961813–––
Skatteskulder−541249−619665
Kortfristiga skulder188138152122103154165
Summa eget kapital och skulder278336483555457416538

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023202220212020
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)––150150120––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023202220212020
Soliditet32,3 %59 %68,5 %71,9 %73,1 %58,1 %65,5 %
Kassalikviditet126 %203 %275 %396 %418 %187 %316 %
Rörelsemarginal−26,6 %6,7 %−2,3 %24,5 %14 %13,5 %40,5 %
Vinstmarginal−26,7 %7,2 %9,6 %24,6 %13,9 %13,5 %40,5 %
Omsättningstillväxt−2,9 %−51,5 %−12,3 %13,6 %20,1 %−25,2 %–
Avkastning på eget kapital−120,9 %8,7 %64,3 %49,8 %36,3 %40,9 %81,7 %
Omsättning per anställd405 tkr417 tkr859 tkr979 tkr862 tkr717 tkr959 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag13 tkr22 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden13 tkr22 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar9 tkr–
Arets resultat eget kapital−108 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−108 tkr17 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−17 tkr−213 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning17 tkr213 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–150 tkr
Forandring eget kapital totalt90 tkr198 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−108 tkr17 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–150 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga45 tkr100 tkr
Forslag disposition40 tkr148 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning40 tkr148 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter135 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer11 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden39 tkr39 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar28 tkr20 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar8 tkr8 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga–0
Ovriga kortfristiga skulder234 tkr120 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar16 tkr16 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden16 tkr16 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar–0
Upparbetad ej fakturerad intakt–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Future Fridays Karin Gydemo Grahnlöf ABHuvudarbetsställe

    Fanbyn 208, 843 94 Gällö

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559214-3662

Registreringsdatum

8 augusti 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Bräcke, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 73.300 – PR och kommunikation
  • SNI 79.120 – Researrangemang

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler