Fylax Musik Aktiebolag
556433-7425Aktiebolagreg. 1991
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 260 tkr
Resultat efter fin. poster
488 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vilebovägen 7 B, 217 63 Malmö
Postadress
Vilebovägen 7 B, 217 63 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med komposition av musikverk, samt bedriva konsultverksamhet med musik och tonsättning, samt därmed driva förenlig verksamhet jämte bedriva verksamhet med musikförlag, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 003 tkr | 121 tkr | – |
| 2018 | 718 tkr | 50 tkr | – |
| 2019 | 1 064 tkr | −226 tkr | 2 221 tkr |
| 2020 | 511 tkr | 63 tkr | 2 124 tkr |
| 2021 | 536 tkr | 592 tkr | 2 496 tkr |
| 2022 | 697 tkr | −17 tkr | 2 472 tkr |
| 2023 | 1 155 tkr | 224 tkr | 2 643 tkr |
| 2024 | 1 239 tkr | 393 tkr | 2 995 tkr |
| 2025 | 1 260 tkr | 488 tkr | 3 375 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,7 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 38,7 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 1,7 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 260 | 1 239 | 1 155 | 697 | 536 | 511 | 1 064 | 718 | 1 003 |
| Övriga rörelseintäkter | 187 | 182 | 192 | 180 | 859 | 180 | 180 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 447 | 1 420 | 1 347 | 877 | 1 396 | 691 | 1 244 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 98 | 118 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 481 | 459 | 606 | 460 | 390 | 291 | 643 | – | – |
| Personalkostnader | 459 | 543 | 480 | 402 | 381 | 208 | 668 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 966 | 1 029 | 1 112 | 888 | 799 | 623 | 1 456 | – | – |
| Rörelseresultat | 481 | 392 | 234 | −11 | 597 | 68 | −212 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 8 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 7 | 10 | 7 | 5 | 4 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 1 | −10 | −6 | −5 | −4 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 488 | 393 | 224 | −17 | 592 | 63 | −226 | 50 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 60 | 30 | 0 | −134 | 0 | 30 | – | – |
| Resultat före skatt | 488 | 453 | 254 | −17 | 458 | 63 | −196 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 109 | 101 | 83 | 6 | 86 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 380 | 352 | 171 | −24 | 372 | 63 | −196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 156 | 1 183 | 1 209 | 1 236 | 1 263 | 1 290 | 1 317 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 830 | 830 | 830 | 830 | 830 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 986 | 2 013 | 2 039 | 2 066 | 2 093 | 1 290 | 1 317 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 495 | 416 | 825 | 573 | 170 | 14 | 420 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 830 | 830 | – | – |
| Kassa och bank | 1 400 | 1 034 | 215 | 343 | 863 | 311 | 252 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 895 | 1 451 | 1 041 | 916 | 1 034 | 1 155 | 1 502 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 880 | 3 463 | 3 080 | 2 983 | 3 127 | 2 445 | 2 819 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 875 | 2 523 | 2 352 | 2 376 | 2 004 | 1 941 | 2 297 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 255 | 2 875 | 2 523 | 2 352 | 2 376 | 2 004 | 2 101 | – | – |
| Eget kapital | 3 375 | 2 995 | 2 643 | 2 472 | 2 496 | 2 124 | 2 221 | – | – |
| Obeskattade reserver | 134 | 134 | 194 | 224 | 224 | 90 | 90 | – | – |
| Långfristiga skulder | 153 | 154 | 155 | 156 | 156 | 188 | 184 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | 15 | 25 | 23 | 25 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 13 | 0 | 85 | 86 | 3 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 219 | 180 | 88 | 131 | 251 | 43 | 324 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 880 | 3 463 | 3 080 | 2 983 | 3 127 | 2 445 | 2 819 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,7 % | 89,6 % | 90,8 % | 88,8 % | 85,5 % | 89,8 % | 81,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 866 % | 804 % | 1 178 % | 699 % | 412 % | 2 714 % | 464 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,2 % | 31,6 % | 20,3 % | −1,6 % | 111,3 % | 13,2 % | −19,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 38,7 % | 31,7 % | 19,4 % | −2,5 % | 110,4 % | 12,4 % | −21,2 % | 7 % | 12,1 % |
| Omsättningstillväxt | 1,7 % | 7,2 % | 65,7 % | 30 % | 5 % | −52 % | 48,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 % | 11,8 % | 6,5 % | −1 % | 14,9 % | 3 % | −8,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 260 tkr | 1 239 tkr | 1 155 tkr | 697 tkr | 536 tkr | 511 tkr | 532 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 830 tkr | 830 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 830 tkr | 830 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 380 tkr | 352 tkr |
| Byggnader mark | 1 152 tkr | 1 179 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 945 tkr | 1 945 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 793 tkr | 766 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 380 tkr | 352 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −352 tkr | −171 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 352 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 375 tkr | 2 995 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 380 tkr | 352 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 60 tkr |
| Forslag disposition | 3 255 tkr | 2 875 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 255 tkr | 2 875 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 490 tkr | 388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 238 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 234 tkr | 234 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 154 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 138 tkr | 103 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 153 tkr | 154 tkr |
| Periodiseringsfonder | 134 tkr | 134 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 637 tkr | 637 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 65 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Fylax Musik AktiebolagHuvudarbetsställe
Vilebovägen 7 B, 217 63 Malmö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556433-7425
Registreringsdatum
14 oktober 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Övriga registrerade namn
1 st
- Fylax Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 10 december 1992. För den del av verksamheten som avser musikförlag.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.